W Łękach Strzyżowskich powstanie Dom Seniora

W Łękach Strzyżowskich powstanie Dom Seniora

Gmina Wojaszówka z inicjatywy wójta i po pozytywnej akceptacji rady gminy odkupiła od prywatnych właścicieli zabytkowy dwór w Łękach Strzyżowskich wraz z prawie 3-hektarowym parkiem przydworskim za 950 tyś. zł. Obiekt jest pod nadzorem konserwatora zabytków.

Pierwsze wzmianki historyczne o zabytkowym dworze pochodzą jeszcze z 1880 roku. Kroniki zawracają zapis o ówczesnych właścicielach rodzinie Rogoyskich. W Muzeum Podkarpackie w Krośnie odnaleziono zapis o pożarze w 1800 roku, który strawił ówczesny drewniany dwór.
W Łękach Strzyżowskich powstanie Dom Seniora
Do dworu przylega 3-hektarowy park
Obecny dwór został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku prawdopodobnie na miejscu poprzedniego. Odbudowy podjął się nowy właściciel Józef Lesikowski, który wraz z rodziną zamieszkiwał dwór do czasów II wojny światowej.
W Łękach Strzyżowskich powstanie Dom Seniora
Poprzedni właściciele starali się dbać o dwór
Tutejsi mieszkańcy wspominają, iż w czasie wojennym w dworze stacjonowały wojska niemieckie, prowadzące na pobliskich wzgórzach szkolenie na szybowcach. Po II wojnie światowej zespół dworsko -parkowy stał się własnością Państwowego Funduszu Ziemi, przez co w latach 1960-1989 użytkowany był jako obiekt kolonijny. Od roku 1989 do 1997 r dwór był własnością gminy Wojaszówka. W 1997 roku gmina sprzedała dwór prywatnemu właścicielowi - rodzinie Mendelowskich, która starała się odtworzyć jego dawny blask. Odtworzone zostały zabytkowe elementy, przywrócono częściowo świetność dworkowi oraz przyległemu prawie 3h pięknemu parkowi.
W Łękach Strzyżowskich powstanie Dom Seniora
Projekt budynku
Końcem 2019 roku, po prawie 23 latach gminie Wojaszówka udało się odkupić zabytkowy dwór. W planach jest przeprowadzenie gruntownej rewitalizacji zarówno zabytkowego obiektu jak i parku, aby nadal mógł cieszyć i służyć następnym pokoleniom mieszkańców gminy Wojaszówka.

- Po ustaleniach z Wojewódzkim konserwatorem zabytków w Krośnie, wybrano projektanta dzięki czemu mamy już koncepcję planowanej inwestycji przeznaczonej dla ponad 40 osób. Aktualnie jesteśmy w trakcie projektowania nowego obiektu oraz poszukiwania środków zewnętrznych bądź zawiązania współpracy w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego. W planach jest również rewitalizacja budynku dworu, aby w przyszłości zaadaptować przykładowo na gabinety rehabilitacyjne dla mieszkańców naszej gminy - mówi Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka.
W Łękach Strzyżowskich powstanie Dom Seniora
Projekt budynku
- Planowana inwestycja ma niezwykle dogodną lokalizacje: bliska odległość do kościoła, sklepu, lasu, przystanku komunikacji miejskiej, Domu Ludowego. Dwór otoczony pięknym parkiem z wielowiekowym drzewostanem dodaje uroku temu miejscu. Daje uczucie ciszy, spokoju - a miejsce na niewielkim wzgórzu zapewnia piękne widoki i czyste powietrze - dodaje Sławomir Stefański.
Źródło: UG Wojaszówka

Komentarze

Novik
22.05.2021 16:09
Od kiedy to Konserwator zabytków wybiera projektanta? Co z ustawą o zamówieniach publicznych? Proszę uzupełnić informacje o dane projektanta.
Odpowiedz
edenko
22.05.2021 05:22
Brawo dla wójta, który choć sam jeszcze młody, myśli o godnej starości mieszkańców swojej gminy
Odpowiedz
Czysty
21.05.2021 20:56
Jakie świeże powietrze, pierwsze człowieku zrób kanalizację, a później mów o świeżym powietrzu.
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.