Sprzątali śmieci i sadzili drzewka

Sprzątali śmieci i sadzili drzewka
fot. Andrzej Józefczyk

Blisko setka dzieci i młodzieży z krośnieńskich szkół wzięła udział w sprzątaniu zakola Wisłoka, sadzeniu drzewek, krzewów oraz w warsztatach przyrodniczych. Krosno było przystankiem akcji "Czyste, Zielone Miasta".

Zobacz zdjęcia
Stowarzyszenie Program Czysta Polska działa od października 2019 roku. Jego misją jest inicjowanie zmian, edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią, ochroną środowiska i poprawą jakości życia.

Stowarzyszenie przygotowało pilotażową edycję projektu "Czyste, Zielone Miasta", a Krosno znalazło się w gronie 45 miejscowości, gdzie propagowane są ekologiczne postawy oraz aktywizowane lokalne społeczności do zmiany otoczenia na czyste i zielone.

- Krosno jest 38 miastem na mapie naszego projektu. Wspólnie z mieszkańcami sprzątamy i sadzimy. Akcja, to nie tylko edukacja, ale również integracja mieszkańców i aktywizacja młodego pokolenia do zdrowego trybu życia w ekologicznym świecie - stwierdziła Agata Grabowska, koordynator projektu "Czyste, Zielone Miasta".
Sprzątali śmieci i sadzili drzewka
W Krośnie akcja została zorganizowana w poniedziałek (24 października) w zakolu Wisłoka, przy miejskiej pasiece i sadzie miejskim. Zaangażował się w nią Urząd Miasta Krosna, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Zarząd Zlewni w Krośnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, pszczelarze z Koła PZP w Krośnie, wędkarze z Okręgu PZW w Krośnie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie oraz uczniowie z krośnieńskich szkół: Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych, SP nr 15 oraz katolickiej SP.

- Teren, na którym się znajdujemy to miejsce na początku swojej ścieżki rozwojowej. Jest już pasieka miejska i sad miejski, a powstawać będą jeszcze ścieżki rowerowe, miejsca przeznaczone do codziennej rekreacji dla naszych mieszkańców. Sadząc tutaj drzewa i krzewy, chcemy zapoczątkować powstanie parku w zakolu rzeki Wisłok - powiedział prezydent Krosna Piotr Przytocki.
Sprzątali śmieci i sadzili drzewka
W ciągu dwóch godzin zebrano blisko 100 kilogramów śmieci, dzieci i młodzież sadzili drzewa, krzewy, uczestniczyli w warsztatach robienia hoteli dla owadów i warsztatach edukacyjnych, spotkali się również z pszczelarzami, wędkarzami i przyrodnikami. Dla chętnych współorganizatorzy przygotowali konkursy.

Ciepły posiłek z kuchni polowej przygotowali dla uczestników akcji druhowie z OSP Pielnia i OSP Jaćmierz. Zobacz zdjęcia:

Komentarze

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.