Niezwykły gość w Jaszczwi

Niezwykły gość w Jaszczwi
fot. Czytelnik

Białe daniele, choć spotykane w naturze stosunkowo częściej niż białe jelenie, pozostają rzadkością i symbolem niezwykłości w polskich lasach.

Dr Edward Marszałek informuje, że biały okaz na zdjęciu to daniel, dość częsty już w naszych lasach i częstszy jeszcze w prywatnych hodowlach.

- U tego akurat gatunku albinizm występuje relatywnie często, niemal co roku zdjęcia białych danieli pojawiają się w obiegu. Niemniej jednak wciąż jest to swego rodzaju ewenement, bo występuje raz na dziesiątki tysięcy osobników. Są one zresztą ciężko doświadczane, bo jako łatwo namierzane przez drapieżniki, bywają odrzucane od stada i szybko giną - tłumaczy dr Edward Marszałek.

Dodaje jednocześnie, że prawdziwą sensacją był biały jeleń, który w ubiegłym roku obserwowany był w lasach leżajskich, bo u tego gatunku melanizm jest o wiele rzadszy.

- Legenda o białym jeleniu przetrwała w przekazie o św. Hubercie, polującemu w Wielki Piątek 695 r. Wówczas ukazał się mu dorodny biały jeleń, w którego porożu jaśniał gorejący krzyż. O danielach takich przekazów brak - zaznacza Edward Marszałek.

Komentarze

234retyu
30.01.2025 15:49
w jaszczwi to same oryginały szczególnie na granicy z bajdami
Odpowiedz
Jola
29.01.2025 23:06
Same anomalie
Odpowiedz
Marek
29.01.2025 18:50
Rozwiń komentarz
Odpowiedz
Kocur
29.01.2025 17:38
W tym terenie dużo oryginałów
Odpowiedz
Marek
29.01.2025 11:30
Ta opona nie jest porzucona. Wystarczy dobrze spojrzeć aby się zorientować, że jest to huśtawka dla dzieci.
Odpowiedz
Adam
29.01.2025 09:32
W Jaszczwi jest wiele porzuconych opon. Jest tam jakiś sołtys ?
Odpowiedz
Z stąd Panie, swój
29.01.2025 08:56
Biały daniel rozumiem, rzadkość ale co tam robi opona z demobilu
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.