
- Jesteśmy w pięknie wyremontowanym dworze generała broni Stanisława Szeptyckiego. Dla mnie generał jest człowiekiem niezwykłym, człowiekiem, który był w pewnym momencie dowódcą Legionów Polskich, a życie zakończył jako prezes Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, mieszkając cały czas tutaj w Korczynie - powiedział Zdzisław Gil.
Prelegent opowiadał również o innych wybitnych osobach związanych z Korczyną i okolicą, w tym o pochodzącym z Korczyny św. biskupie Józefie Sebastianie Pelczarze, czy profesorze Stanisławie Pigoniu z sąsiedniej Kombornii, który nigdy nie wyrzekł się swojego chłopskiego pochodzenia.
Zdzisław Gil w bardzo ciekawy sposób mówił również o zabytkach Korczyny i okolic.Wspomniał między innymi o domu Sióstr Sercanek, zabytkowym domu drewnianym w centrum Korczyny, tzw. Doktorówce, Dworze Szeptyckich, starym cmentarzu w Korczynie, cmentarzu żydowskim w Korczynie, kamiennym ogrodzeniu kościoła i kościele parafialnym w Korczynie zaprojektowanym przez Stanisława Majerskiego, architekta z Przemyśla.
- Kościół to typowy przykład architektury neogotyckiej, z potężną dzwonnicą z pięknym wyposażeniem, w tym między innymi obrazem wybitnego polskiego malarza Jana Styki, który był głównym twórcą Panoramy Racławickiej. Są też witraże z pracowni w Krakowie, według projektu Stefana Matejki - bratanka Jana Matejki - powiedział Zdzisław Gil.

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej Koło w Korczynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie. Rolę gospodarzy pełnili Aleksandra Prugar, dyr. GOK w Korczynie i Henryk Bogacz ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Za wygłoszoną prelekcję Zdzisławowi Gilowi podziękował wójt gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek.


Komentarze
Dodaj komentarz