Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 grudnia 19-letniego obywatela Ukrainy, za którym władze niemieckie wydały Europejski Nakaz Aresztowania. Mężczyzna jest podejrzany o rozbój z użyciem niebezpiecznych przedmiotów.
Do zatrzymania doszło podczas rutynowej odprawy granicznej podróżnych wjeżdżających do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Medyce. Strażnicy graniczni podczas kontroli dokumentów ustalili, że młody mężczyzna figuruje w bazach danych jako osoba poszukiwana przez niemiecki wymiar sprawiedliwości.
Według ustaleń służb Ukrainiec jest podejrzany o udział w rozboju, który miał miejsce w ubiegłym roku na terenie Niemiec. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany doznał poważnych obrażeń zdrowotnych. Za zarzucany czyn cudzoziemcowi grozi w Niemczech kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Po zatrzymaniu mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, a następnie przed oblicze sądu. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 60 dni. W tym czasie prowadzone będzie postępowanie ekstradycyjne mające na celu przekazanie podejrzanego stronie niemieckiej.
Zatrzymanie 19-latka wpisuje się w szerszą działalność Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w zakresie identyfikacji osób poszukiwanych. Od początku bieżącego roku funkcjonariusze tej jednostki zatrzymali podczas kontroli granicznych ponad 200 osób poszukiwanych zarówno przez polskie, jak i zagraniczne organy ścigania. Wśród zatrzymanych znajdowały się osoby podejrzane o poważne przestępstwa, w tym poszukiwane na podstawie czerwonych not Interpolu oraz europejskich nakazów aresztowania.




Komentarze
Dodaj komentarz