Trening motoryczny pełni kluczową rolę w poprawie sprawności fizycznej osób zawodowo i rekreacyjnie zajmujących się sportem. Jest to trening, który stanowi świetne uzupełnienie planu rehabilitacyjnego, a dzięki systematycznym i ukierunkowanym na sportowca ćwiczeniom poprawie ulegają jego umiejętności ruchowe, wydolność organizmu i szybkość. Cały trening będzie wyglądał inaczej w przypadku sportowców z najróżniejszych dyscyplin sportowych. Co zatem warto wiedzieć na temat tego treningu? Komu będzie on najbardziej rekomendowany?

Jakie są główne założenia trening motorycznego?


Trening motoryczny sprzyja ogólnej poprawie kondycji fizycznej, czyli funkcji motorycznych, bez których żaden sportowiec nie może stać się lepszy. To sposób na poprawę tych elementów u zawodnika, które są jego najsłabszym punktem, a tym samym mają znaczący wpływ na osiągane wyniki w wybranej dyscyplinie sportowej.

Ćwiczenia motoryczne są ponadto sposobem na redukcję ryzyka wystąpienia urazów i kontuzji spowodowanych dużymi przeciążeniami, z jakimi sportowcy mogą mieć na co dzień do czynienia.

Innym założeniem treningu motorycznego jest ogólna poprawa sprawności z uwzględnieniem najistotniejszych cech decydujących o zwycięstwie w konkretnej konkurencji.

Każdy sportowiec, który marzy o poprawieniu osiąganych przez siebie wyników, powinien uwzględnić w swoim sportowym przygotowaniu omawiany rodzaj treningu.

Komu dedykowany jest trening motoryczny?


Trening motoryczny jest opracowywany w taki sposób, aby pomóc konkretnej osobie w poprawieniu u niej cech motorycznych, które mają mu pomóc w uzyskiwaniu jeszcze wyższych wyników w wybranej dyscyplinie sportowej. Mowa tutaj o szybkości, gibkości, zwinności, skoczności, stabilności i koordynacji. Każda z tych cech skład się na kompleks umiejętności, dzięki którym zawodnik staje się lepszy.

Omawiany rodzaj treningu stanowi także świetne wsparcie dla osób, które z powodu różnych kontuzji chcą szybciej powrócić do pełni sił i kondycji sprzed urazu. Jest to zatem świetne uzupełnienie prowadzonej rehabilitacji.

Na taki trening i ćwiczenia mogą zdecydować się wszystko osoby aktywnie fizycznie — bez względu na to, w jakim są wieku, jak bardzo zaawansowany jest ich poziom przygotowania do danej aktywności fizycznej oraz jaką dyscyplinę sportu uprawiają.

Jak przebiega ocena możliwości zawodnika?


Aby przygotować odpowiedni plan treningowy, bardzo ważne jest wcześniejsze oszacowanie aktualnych możliwości sportowych zawodnika w uprawianej przez niego dyscyplinie. W tym celu przeprowadza się z nim rozmowę oraz wystawia ocenę funkcjonalną na podstawie testów umożliwiających określenie jego możliwości ruchowych. Jednocześnie ustala się, jakie błędy należy skorygować, aby poprawić sprawność zawodnika. Cały trening opracowuje się w taki sposób, aby był bezpieczny i pomagał w osiągnięciu bardziej satysfakcjonujących rezultatów. Ocenie podlegają również wszystkie wyżej wymienione zdolności motoryczne, czyli stabilność, siła itd.

Od czego zależy plan treningu motorycznego?


Ogólnie rzecz ujmując, w treningu motorycznym nie może zabraknąć podstawowych elementów, które zwiększają bezpieczeństwo jego wykonania oraz skuteczność samych ćwiczeń. Mowa tutaj o rozgrzewce początkowej, prawidłowej, treningu właściwym i etapie końcowym, który obejmuje tak zwany "cool down" i regenerację.

Kolejny aspekt dotyczy tego, w jaki sposób będzie wykonywany cały trening. Niektórzy będą zdeterminowani do samodzielnych ćwiczeń, podczas gdy pozostali będą preferować trening indywidualny z trenerem. Jeszcze inaczej będzie wyglądał plan treningowy opracowany z myślą o grupie sportowców, którzy ćwiczenia motoryczne wykonują na wspólnych zajęciach treningowych.

Trening motoryczny to wieloaspektowy plan ćwiczeń dedykowany każdej osobie zainteresowanej poprawą swoich umiejętności sportowych. Ważne, aby opracowany plan treningowy wykonywać systematycznie. Istotna jest także kontrola postępów, która umożliwia określenie, czy zawodnik zbliża się do osiągnięcia określonych celów.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.