Dobrze dobrane drzwi pokojowe nie tylko zapewnią domownikom wygodne użytkowanie, ale będą również elementem uzupełniającym całą aranżację. Osoby urządzające dom lub mieszkanie mają do wyboru wiele opcji, zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i wzornictwo. Jakie drzwi pokojowe będą odpowiednie do wnętrza w stylu klasycznym?

Cechy charakterystyczne stylu klasycznego

Prostota, umiar, symetria i harmonia to z pewnością najbardziej pasujące do stylu klasycznego określenia. Wnętrza zaaranżowane w ten sposób cechują się spójnością i elegancją i zawsze znajdują swoich zwolenników. Stonowana kolorystyka podkreśla charakter wystroju – beże, kremy, brązy, szarości oraz biel dominują w klasycznych wnętrzach. Często też w tego typu aranżacjach wykorzystywane jest drewno – podłoga, drzwi, stolarka okienna oraz meble wykonane z tego materiału dodają przytulności.

Stylem klasycznym nierzadko określany jest styl angielski. Sztukateria na ścianach, ozdobne listwy przypodłogowe oraz frezowane drzwi pokojowe doskonale pasują do tego typu wnętrz. Oczywiście aranżacja oparta na prostocie i stonowanych barwach wcale nie musi być nudna. Umiejętne zestawienie charakterystycznych elementów stylu klasycznego pozwala stworzyć wysmakowany, a zarazem niebanalny wystrój. Warto więc również wybrać odpowiednie drzwi pokojowe, które będą harmonijnie wpisywać się w aranżację.

Drzwi pokojowe do klasycznych wnętrz

Ponieważ w klasycznych wnętrzach dominuje prostota i elegancja, podobne cechy powinny mieć drzwi pokojowe dobierane do takiego wystroju. Świetnym rozwiązaniem są skrzydła z różnego rodzaju zdobieniami w postaci frezów, czy przetłoczeń. Takie subtelne dekoracje podkreślają klasyczny charakter wnętrza i dobrze korespondują ze sztukaterią na ścianach czy dekoracyjnymi listwami przypodłogowymi oraz podsufitowymi.

Chociaż producenci stolarki drzwiowej obecnie mogą zaproponować swoim klientom mnóstwo kolorów do wyboru, w klasycznych wnętrzach z pewnością najlepiej prezentować się będą białe drzwi pokojowe. W połączeniu z listwami przypodłogowymi w tym samym kolorze stworzą spójną całość. Dobrym wyborem będzie też model z naturalnym drewnianym fornirem. Aby doświetlić wnętrze i nadać skrzydłu lekkości, można zdecydować się na drzwi pokojowe z przeszkleniami.

Jaka ościeżnica do drzwi pokojowych w klasycznym wnętrzu?

Wybierając drzwi pokojowe, powinniśmy pamiętać również o ościeżnicy. Zazwyczaj kupuje się ją razem ze skrzydłem, a większość producentów umożliwia swoim klientom wybór rodzaju tego elementu. Podczas zakupów trzeba wziąć pod uwagę m.in. miejsce montażu. W budynkach o niestandardowej grubości murów lepszym wyborem będą ościeżnice regulowane, których szerokość można zmieniać w określonym zakresie. Opaski tego modelu obejmują ścianę z obu stron, co pozwala uzyskać estetyczne wykończenie.

Ościeżnice stałe nie mają regulacji, a ich szerokość odpowiada standardowej grubości murów. Ze względu na brak opasek, miejsce łączenia należy ukryć montując dodatkowo listwy ozdobne. Jeśli miejsce montażu pozwala na wybór dowolnego spośród tych dwóch rozwiązań, można wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje preferencje oraz np. wielkość pomieszczeń. W niedużych wnętrzach szeroka opaska drzwi pokojowych mogłaby przytłaczać, dlatego lepszym wyborem często okazuje się w tym przypadku ościeżnica stała z delikatnymi listwami.

Drzwi pokojowe od sprawdzonego producenta

Chociaż wiele osób, wybierając drzwi pokojowe do domu lub mieszkania, skupia się głównie na wzornictwie porównywanych modeli, nie mniej istotne znaczenie ma ich jakość. Wysokiej klasy produkty wykonane z solidnych materiałów to gwarancja długiego użytkowania oraz eleganckiego wyglądu. Podczas zakupów warto więc zwracać uwagę na takie kwestie, jak trwałość powłoki drzwi pokojowych, wytrzymałość konstrukcji ościeżnicy czy zastosowanie uszczelek zapewniających cichą pracę skrzydła. Dobrze dobrane drzwi w klasycznym stylu, które łączą w sobie atrakcyjne wzornictwo i solidne wykonanie, posłużą przez wiele lat.

materiał partnera