Bawełniane, długie spodnie powinny znaleźć się w szafie każdego faceta. Chinosy to idealny wybór nie tylko na co dzień, ale również na specjalne okazje. Sprawdź, jak je nosić!
Chociaż parę chinosów posiada w szafie prawie każdy mężczyzna, wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Z reguły kojarzą je jako "bawełniane, wygodne spodnie", które mogą założyć na co dzień, a zarazem na bardziej eleganckie okazje. Właśnie ta uniwersalność chinosów sprawiła, że stały się w ostatnim czasie bardzo popularne.

W swojej ofercie chinosy posiadają nie tylko sieciówki, ale też projektanci tacy jak Calvin Klein, Ralph Lauren czy Tommy Hilfiger. Ich modele są lepszej jakości, ponieważ zazwyczaj szyte są z wysokogatunkowej bawełny. Jednak również w sklepach takich jak H&M, Bershka czy Zara znajdziesz warte uwagi spodnie męskie. Zważywszy, że chinosy mają różne kroje i kolory, być może właśnie tańsze modele trafią idealnie w twój gust.

Historia chinosów

Swoją karierę chinosy rozpoczęły w angielskim wojsku. W połowie XIX wieku bawełniane, białe spodnie były elementem żołnierskiego umundurowania. Ponieważ jasny materiał łatwo ulegał zabrudzeniom i był widoczny dla przeciwników, dowódca armii nakazał przefarbowanie go za pomocą naturalnej mieszanki z curry, kawy i morwy.

W ten sposób powstały spodnie o piaskowym odcieniu, nazywanym od tej chwili “khaki” czyli “przybrudzony” w języku hinduskim. Jak można się domyślać, od tego czasu określenie zmieniło znaczenie i obecnie nazywamy nim kolor zgniłozielony. Oba jednak świetnie spełniają swoją funkcję, czyli umożliwiają lepszy kamuflaż.

Pod koniec XIX wieku wybuchła wojna hiszpańsko-amerykańska, podczas której z kolei amerykańscy żołnierze nosili bawełniane spodnie. Ponieważ były one szyte w Chinach, zamiennie z “khaki” zaczęto używać określenia “chino”. Od niego pochodzi obecna nazwa chinosów.

Po wojnie nadwyżki żołnierskich ubrań trafiły do sprzedaży detalicznej. W ten sposób chinosy poznali cywile, którzy zakochali się w ich wygodnym kroju i materiale. W krótkim czasie chinosy stały się obowiązkowym elementem męskiego stroju na uniwersytetach. Wtedy jeszcze szyte były z zakładkami z przodu i luźnymi nogawkami.

chinosy

Rodzaje chinosów

Po przejściu z uczelni do życia codziennego, chinosy tworzone były jedynie w odcieniach beżu. Jednak obecnie mamy do wyboru kilka krojów i setki kolorów, w których panowie mogą przebierać.

Podział chinosów w oparciu o szerokość nogawki


Regular - typowe chinosy mają prostą nogawkę, która jedynie nieznacznie zwęża się ku dołowi. To idealny wybór dla mocniej zbudowanych panów, którzy w spodniach typu slim mogą mieć poczucie ściśnięcia. Z kolei szczupli mężczyźni prawdopodobnie uznają je za zbyt luźne.

Slim - tutaj również na wysokości uda mamy do czynienia ze zwężoną nogawką. Nie każdy facet da radę wcisnąć się w chinosy typu slim, a tym bardziej czuć się w nich komfortowo. Zdecyduj się na spodnie tego typu, jeśli jesteś raczej szczupły lub chudy.

Chinosy występują w wersjach z obniżonym stanem. Oprócz tego możemy wybierać między tymi z zakładkami i bez. Wersja z zakładkami zdecydowanie lepiej sprawdzi się na eleganckich letnich przyjęciach czy spotkaniu biznesowym.

Przy wyborze chinosów zwróć uwagę na to, czy posiadają domieszkę elastycznego materiału. Pozwoli ci to uniknąć konieczności prasowania ich po każdym praniu. W przypadku takich spodni jest to absolutny wymóg, jeżeli chcesz zachować klasę i dobry styl.

chinosy

Kiedy nosić chinosy?
Cieplejsze miesiące w roku to moment, kiedy chinosy zaczynają rządzić na ulicach. Niedziwne, ponieważ w spodniach jeansowych w wysokiej temperaturze jest zwyczajnie za gorąco. Panie mogą wybierać krótkie szorty, jednak nie wszyscy mężczyźni lubią odsłaniać nogi. Chinosy z naturalnej bawełny są przewiewne, a te w jasnych kolorach odbijają promienie słoneczne, co czyni je idealnym rozwiązaniem na lato i ciepłą wiosnę.

Jeśli planujesz zakup jednej pary chinosów, najlepiej wybierz model w kolorze czarnym, brązowym lub granatowym. Będą odpowiednie zarazem na co dzień i od święta, a ewentualne zabrudzenia nie powinny rzucać się w oczy.

Jeśli wybrałeś wersję w bardziej jaskrawych kolorach, lepiej zakładaj je jedynie na luźne spotkania ze znajomymi lub dni w pracy, kiedy dopuszczalny jest strój casualowy. Czerwone czy błękitne spodnie mogą wydać się nieco zbyt nonszalanckie dla twojego szefostwa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.