Od prawie roku polscy frankowicze zyskali potężne narzędzie do walki ze swoimi kredytodawcami. Chodzi oczywiście o wyrok TSUE z października 2019 r., który pozwala unieważniać w całości lub części podpisane umowy kredytowe. Co zatem można zrobić ws. kredytów frankowych?

Pomoc prawna dla frankowiczów

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE był przełomem ws. kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. Dzięki determinacji polskich kredytobiorców (Państwa Dziubaków) 3 października 2019 r. doszło do wydania ważnego orzeczenia, które pozwala unieważniać w całości zawarte umowy kredytowe.

TSUE uznał bowiem, że warunkowanie wysokości kredytu od aktualnego kursu waluty szwajcarskiej nie tylko narusza podstawowe prawa każdego konsumenta, ale także i regulacje europejskie (a przez to i normy prawne obowiązujące w Polsce).

Sam wyrok to jednak nie wszystko – aby frankowicz odzyskał niesłusznie pobrane od niego raty kredytowe, musi albo porozumieć się w tej kwestii z bankiem, albo też wytoczyć sprawę sądową. Wymaga to jednak uzyskania odpowiedniego wsparcia prawnego.

Adwokaci i radcowie prawni mogą reprezentować swoich klientów w każdej sprawie sądowej, a także na tzw. etapie przedprocesowym. Pomagają przy wyborze odpowiedniej taktyki procesowej, sporządzają odpowiednie pisma sądowe, a także udzielają stosownych porad. Wszystkie te czynności są oferowane przez Kancelarię prawną TMH z Rzeszowa, która przygotowała ciekawy artykuł na temat możliwości unieważnienia kredytu we frankach.

Unieważnienie umowy kredytowej

Na chwilę obecną każdy polski frankowicz może więc żądać sprawdzenia poprawności zawartej przez siebie umowy kredytowej. W praktyce banki niechętnie podchodzą do tego typu pomysłów, co powoduje, że kredytobiorcy z reguły kończą ze swoją sprawą na sali sądowej.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest unieważnienie umowy w całości. Jeżeli sąd uzna wadliwość zawartego zobowiązania, wówczas kredytobiorca powinien oddać uzyskaną sumę pieniężną, zaś bank zwraca wszystkie dokonane przez niego wpłaty na poszczególne raty.

Czy da się unieważnić kredy frankowy?

Unieważnienie umowy kredytowej zaciągniętej we frankach szwajcarskich jest obecnie dużo prostsze, niż miało to miejsce w 2019 r. Dzięki wyrokowi TSUE polskie sądy przekonują się do żądań frankowiczów i coraz częściej orzekają na ich korzyść.

- Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia. Jest to szczególnie istotne w sprawach związanych z kredytami frankowymi. Przeciwnikiem procesowym jest tutaj z reguły bank, który korzysta z pomocy wykwalifikowanych prawników. Jeśli frankowicz decyduje się na złożenie pozwu, w zasadzie konieczne jest skorzystanie z takiego samego wsparcia - komentuje dr Tomasz Marek, adwokat – wspólnik Kancelarii Prawnej KTMH.

Jak widać, prawo do unieważnienia wadliwej umowy kredytowej to jedno, drugie to sposób w jaki tego dokonać. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tym zakresie, warto skonsultować się z fachowcem, który podpowie jakie są szanse i ewentualne zagrożenia w sprawie.

Więcej informacji: https://ktmh.pl/kredyt-frankowy-podstawowe-informacje/

Źródło: LawMedia.pl

Patron merytoryczny artykułu:

Kancelaria Prawna TMH
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66
https://ktmh.pl/

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.