Wspinaczka górska i sporty zimowe wymagają intensywnego wysiłku fizycznego, który powoduje zwiększone wydzielanie potu. Z kolei w czasie postoju czy wejścia na grań łatwo o wyziębienie organizmu. Dlatego konieczne jest używanie specjalnej bielizny, która odprowadzi wilgoć od powierzchni skóry i zatrzyma wytworzone przez organizm ciepło. Nie sprawdzą się tu tradycyjne koszulki z bawełny. Jaką bieliznę wybrać na wyjazd w góry? Podpowiadamy

Bielizna termoaktywna z wełny merynosa

Są to bokserki, koszulki i legginsy, uszyte z tkaniny wełnianej. Wełnę pozyskuje się z owiec rasy merynos, hodowanych w krajach, gdzie panują ekstremalne warunki klimatyczne. Zwierzęta doskonale przystosowały się do trudnego klimatu, dlatego ich wełna ma niezwykłe właściwości. Ogrzewa ciało, a jednocześnie pochłania wilgoć potu. Bardzo cienkie włókna wełniane zbudowane z aminokwasów mają właściwości antybakteryjne, dzięki temu bielizna nie wydziela nieprzyjemnego zapachu nawet po całym dniu intensywnego marszu. Dodatkowo w dotyku przypomina bardziej delikatny jedwab, niż znaną nam tradycyjną owczą wełnę. Ten rodzaj bielizny sprawdza się najlepiej na długich zimowych wyprawach, gdzie nie ma możliwości prania i suszenia odzieży. Najlepiej wybrać bieliznę przylegającą do ciała. Będzie dobrze ogrzewała nawet podczas ostrego mrozu, zwłaszcza jeśli na koszulkę nałożymy bluzę termoaktywną, a na wierzch ocieplaną kurtkę z membraną.

Wełna merynosa jest stosowana w bieliźnie termoaktywnej, marki Icebreaker, dostępnej w sklepie wysyłkowym e-horyzont.pl. Ładny krój, płaskie bezuciskowe szwy oraz żywe kolory zachęcają do noszenia. Ten rodzaj bielizny jest odpowiedni dla osób, które łatwo marzną i z tego powodu rezygnują z zimowej aktywności na świeżym powietrzu. Z kolei osobom, które zimna się nie boją, w bieliźnie z wełny merino może być za gorąco, zwłaszcza przy umiarkowanym wysiłku. Dobrym wyjściem będzie ubranie się “na cebulkę”, aby w razie potrzeby szybko zdjąć jedną warstwę odzieży. Drugą opcją jest nałożenie bielizny bambusowej lub z tkanin syntetycznych.

Koszulka termoaktywna Icebreaker

Bielizna termoaktywna z włókien bambusa

Włókna bambusowe nie grzeją tak mocno jak wełna merino. Doskonale pochłaniają wilgoć, więc skóra pozostaje sucha pomimo intensywnego treningu. Bielizna bambusowa ma generalnie podobne właściwości, co wełniana, ale w odczuciu jest nieco chłodniejsza. Dlatego będzie odpowiednia wiosną, latem jesienią. Sportowcy i wspinacze górscy często używają bielizny bambusowej podczas letnich upałów, właśnie dlatego, że tak dobrze absorbuje pot, a mimo to jest przewiewna i na lekkim wietrze wręcz chłodzi ciało.

t-shirt meski

Bielizna z włókien syntetycznych

Szyje się ją z poliestru, elastanu i poliamidu. Bielizna podobnie jak poprzednie odprowadza wilgoć, dzięki temu pot nie płynie strużkami po plecach, a wiatr nie wyziębia mokrej skóry. Zaletą jest elastyczność materiału oraz to, że szybko schnie, zarówno na plecach, jak i po praniu. Bielizna taka jest też najtańsza w porównaniu z poprzednio wymienionymi oraz zdecydowanie bardziej trwała i odporna na przetarcie czy zmechacenie. Niestety włókna syntetyczne nie mają właściwości antybakteryjnych, dlatego w przepoconym materiale namnażają się bakterie i wydzielają nieprzyjemny zapach. Producenci syntetycznej bielizny termoaktywnej poradzili sobie z tym problemem, dodając do tkaniny włókna srebra, które hamuje rozwój bakterii. Takie rozwiązanie zastosował Jack Wolfskin w serii bielizny Sky Flex. Tę bieliznę można kupić online na stronie sklep.jack-wolfskin.pl.
Niektórzy producenci łączą włókna wełniane z syntetycznymi. Dzięki temu wełniane koszulki zachowują trwałość, elastyczność i dobrze dopasowują się do ciała. Tkaninę z elastanu wszywa się często w newralgiczne miejsca, gdzie materiał szybciej się niszczy, np. na łokciach czy ramionach pod paskami plecaka. Przykładem jest seria Abisko Wool, marki Fjallraven, którą można kupić w sklepie wysyłkowym na stronie e-horyzont.pl.

Wełniana, czy z poliestru? Naturalna czy syntetyczna? Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru wycieczki, warunków pogodowych oraz indywidualnego odczuwania chłodu. Z szerokiej oferty sprawdzonych producentów na pewno każdy turysta dopasuje produkty do swoich potrzeb.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.