Wakacje to czas wyczekiwany przez cały rok. Kiedy przychodzi czas na upragniony urlop, nie można zapomnieć o trosce o własne zdrowie. Lato to czas kiedy całe ciało poddawane jest działaniu wymagających czynników zewnętrznych. Jest to okres, w którym szczególnie trzeba o siebie zadbać. Przede wszystkim niezwykle ważna jest ochrona przed nieustannym promieniowaniem słonecznym w upalne dni. Warto też pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas pobytów nad wodą. Niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja skóry, włosów i paznokci - latem są one bardziej narażone na zniszczenie. Jakie błędy w dbaniu o siebie są najczęściej popełniane podczas wakacji?

1. Zbyt mała ilość wody wypijanej w ciągu dnia


Lato to czas gorących temperatur. W tym okresie podstawą zachowania zdrowego ciała jest odpowiednie nawadnianie. Wysokie temperatury sprawiają, że organizm wytwarza zwiększoną ilość potu, aby się schłodzić. Woda jest niezbędna w celu utrzymania prawidłowego poziomu gospodarki wodnej. Najlepszym wyborem jest woda mineralna. Podczas wakacji lepiej zamienić na nią wszelkiego rodzaju słodkie napoje. Woda mineralna jest bogata w składniki i sole mineralne, których ciało najbardziej potrzebuje podczas upałów.

2. Brak nakrycia głowy


Odpowiednia osłona promieni słonecznych w postaci czapki czy kapelusza jest niezwykle ważna w słoneczne dni. Chroni przed szkodliwym działaniem promieniu UV, zapobiega przesuszaniu się skóry głowy oraz włosów (w ten sposób hamując ich nadmierne wypadanie), osłania oczy przed oślepiającym działaniem słońca. Przy długiej ekspozycji na słońce brak nakrycia głowy może doprowadzić nawet do wystąpienia udaru słonecznego!

3. Nierozważnie zaplanowana aktywność fizyczna


Wszelkiego rodzaju uprawianie sportu należy zaplanować na godziny ranne lub wieczorne. Nadmierny wysiłek fizyczny podczas zbyt wysokiej temperatury może nieść zgubne konsekwencje dla zdrowia. Nawet zdrowy człowiek, który pozostaje w spoczynku jest narażony na wystąpienie udaru słonecznego lub odwodnienia organizmu. Warto więc wybierać zacienione miejsca, lub na czas wakacji przenieść treningi do klimatyzowanej sali siłowni.

4. Źle dobrany zestaw kosmetyków


Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków i stworzenie codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Podczas upałów niezwykle istotne jest nawilżenie, gdyż skóra i włosy są narażone na przesuszenie. Nie warto też wierzyć w różnego rodzaju mity. Na przykład to, że słońce skutecznie walczy z trądzikiem. Jest to jedynie złudzenie - promienie słoneczne wysuszają całą skórę, nie tylko miejsca z trądzikiem. Sprawia to, że skóra produkuje zwiększoną ilość łoju i niedoskonałości w efekcie końcowym jest więcej. Należy regularnie oczyszczać skórę z potu - najlepiej tonikiem - a później nawilżać ją odpowiednio dobranym kremem. Również włosy wymagają specjalnej troski - wiele preparatów dedykowanych przesuszonym włosom można zakupić w sklepie internetowym wapteka.pl.

5. Oparzenia słoneczne


Obowiązkowym produktem kosmetycznym, który podczas wakacji powinien być codzienne używany, jest krem z filtrem. Pozwoli on zapobiec wszelkiego rodzaju oparzeniom. Należy wybierać kremy z wysokim współczynnikiem SPF - minimum 30, a najlepiej 50. Należy pamiętać o objawach oparzeń słonecznych - najczęściej pojawiają się one po około sześciu godzinach od opalania. Warto mieć w kosmetyczce kremy łagodzące po opalaniu. Jak być atrakcyjnym, gdy lato się kończy? Przede wszystkim - dbać o swoje zdrowie i nie spędzać zbyt dużo czasu w pełnym słońcu. Pozwoli to na uniknięcie nieestetycznych przesuszeń skóry i włosów, oraz pomoże zachować doskonałe samopoczucie. Warto też w letnie miesiące regularnie używać kremów mających na celu utrwalenie opalenizny, aby móc cieszyć się nią również jesienią.