Bez dobrego sprzętu ciężko sobie wyobrazić sprawne i bezpieczne wykonanie remontu w domu, mieszkaniu lub w firmie. Zakup podstawowych elektronarzędzi nie obciąży zbyt mocno naszego portfela, a jednocześnie pozwoli uzyskać pełną niezależność. Do takiego sprzętu zaliczyć trzeba wiertarkę udarową, która wbrew pozorom jest bardzo uniwersalnym narzędziem, a w dodatku jej koszt najczęściej nie przekracza 200 zł.
Nie zawsze jednak do końca wiemy, na jakie parametry wiertarek udarowych zwracać szczególną uwagę. Na szczęście nie są to urządzenia mocno skomplikowane i przed zakupem konkretnego modelu warto spojrzeć na dosłownie kilka jego cech i właściwości. O czym dokładnie mowa? Wszystko to przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Do czego służy wiertarka udarowa?


Skoro mówimy o wiertarce udarowej to warto poznać jej konkretne zastosowania. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt tego typu w przeciwieństwie do klasycznych wiertarek, dodatkowo wyposażony jest w mechanizm udarowy. Co dzięki temu zyskujemy? Niesamowitą skuteczność podczas obróbki twardych i kruchych materiałów, takich jak cegła, kamień czy beton. Ponadto nadal mamy do dyspozycji wszystkie funkcjonalności, które oferuje zwykła wiertarka. Warto przy tym dodać, że obsługa wiertarek udarowych jest bardzo prosta. Niemal zawsze na górze obudowy znajduje się duży, dwupozycyjny suwak, która pozwala na szybki wybór trybu pracy: z udarem lub bez. W tym miejscu trzeba dodatkowo wspomnieć, że funkcja udaru nie sprawdzi się podczas wiercenia w drewnie lub metalu.

Wiertarka udarowa czy młotowiertarka?


Oprócz omawianych wiertarek udarowych, na rynku znajdziemy również nieco cięższy sprzęt, do których zaliczają się młoty kująco-wiercące, czyli tzw. młotowiertarki. Przypominają one co prawda wiertarki, aczkolwiek są od nich zdecydowanie większe, cięższe i co najważniejsze – posiadają funkcję kucia. Tym samym młotowiertarka to urządzenie 3w1, dzięki któremu zajmiemy się wierceniem zarówno w miękkich, jak i twardych materiałach, a także skuwaniem, np. tynku. Niestety wszystko ma swoją cenę – i to nie tylko dosłownie. Za średniej klasy młotowiertarkę musimy zapłacić odczuwalnie więcej, ale również musimy się liczyć z większą masą i gabarytami samego urządzenia.

Najważniejsze parametry wiertarek


Stojąc przed zakupem konkretnego modelu wiertarki udarowej, warto dokładnie przyjrzeć się jej parametrom technicznym. Dzięki temu w nasze ręce trafi sprzęt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Na jakie parametry wiertarek udarowych należy szczególnie zwrócić uwagę?

  • Moc silnika – jest wyrażana w Watach (W) i w głównej mierze to ona przekłada się na ogólną wydajność i funkcjonalność urządzenia. Ponadto mocniejszy silnik rzadziej się przegrzewa i lepiej sprawdzi się w bardziej wymagających zadaniach, np. podczas długotrwałego wiercenia w betonie. Dobrej klasy urządzenie wyposażone jest w silnik o mocy co najmniej 800 W.

  • Maksymalna prędkość obrotowa – wyrażana jest w obrotach na minutę (obr/min). Średniej klasy wiertarka dysponuje maksymalną prędkością obrotową na poziomie 3000 obr/min. Przy czym zakres ten regulowany jest najczęściej za pomocą niewielkiego pokrętła. Wysoka prędkość obrotowa sprawdza się podczas wiercenia w miękkich materiałach, takich jak np. metal.

  • Częstotliwość udaru – określa jak często w ciągu jednej minuty, wiertło popychane jest przy pomocy specjalnych zapadek. Najczęściej na jeden pełny obrót wiertła przypada kilkanaście uderzeń wzdłużnych, przez co częstotliwość udaru może być znacząco większa, niż maksymalna prędkość obrotowa. Najczęściej będzie to kilkadziesiąt tysięcy uderzeń na minutę.

  • Uchwyt – sposób mocowania wiertła początkowo może nie gra tak istotnej roli, ale w dłuższej perspektywie może stanowić dla nas spore ułatwienie lub drobne utrudnienie. Najlepiej wybierać modele wyposażone w bezkluczykowy uchwyt wiertarski, dzięki czemu wymienimy w nim wiertło bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Niemniej jednak starsze modele wymagające dokręcenia przy pomocy specjalnego klucza, często zapewniały lepsze trzymanie wiertła.


Wiertarka do domu – podsumowanie


Zarówno majsterkowicze, jak i profesjonaliści w dziedzinie budownictwa, bez trudu znajdą sprzęt dopasowany do konkretnego rodzaju wykonywanych robót. Sprawę ułatwia mnogość platform sprzedażowych, które oferują zarówno rozwiązania dla domu, jak i dla biznesu. Do takich zaliczyć trzeba sklep internetowy isprzet.pl oferujący sprzęt renomowanych marek i służący kompleksowym wsparciem technicznym na każdym etapie sprzedaży. Niemniej jednak punktów sprzedaży jest o wiele więcej, aczkolwiek tylko markowe i sprawdzone rozwiązania, mogą zagwarantować długoletnią i bezproblemową eksploatację sprzętu w nawet najtrudniejszych warunkach.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.