Nie tylko nasza skóra każdego dnia wystawiona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Także nasze włosy codziennie muszą zmagać się z nadmierną wilgotnością, zbyt suchym powietrzem, zimnem czy uszkodzeniami mechanicznymi, na jakie narażamy je podczas stylizacji.
Produktem, który jest w stanie zapewnić im odpowiednie nawilżenie, odżywić, a także zregenerować, jest odżywka do włosów. To kosmetyk, który zaraz obok szamponu stanowi podstawę pielęgnacji naszych pasm. Tylko jej regularne stosowanie jest w stanie przywrócić naszym włosom odpowiedni wygląd. Niestety, chociaż jako konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi i chętniej sięgamy po produkty z dobrymi składnikami, w wielu odżywkach do włosów mogą znaleźć się substancje, których lepiej unikać.

Odżywka do włosów - jakie składniki?


Zastanawiając się nad tym, jaka odżywka do włosów sprawdzi się u nas najlepiej, powinniśmy kierować się kilkoma aspektami. Jednym z nich jest rodzaj naszych kosmyków. Aktualnie odchodzi się od standardowego podziału na włosy proste, kręcone, suche czy farbowane. Coraz częściej na etykietach kosmetyków znajdziemy informację, że dana odżywka przeznaczona jest do włosów wysoko-, średnio- lub niskoporowatych.

Istotnym elementem każdej odżywki do włosów jest jej skład. Dobrze, aby znalazło się w nim jak najwięcej naturalnych składników, które w swoim działaniu będą się między sobą uzupełniać. Są to przede wszystkim:
• emolienty;
• humektanty;
• proteiny;
• witaminy;
• minerały.

Odżywka do włosów - jakich składników unikać?


Wybierając odżywkę do włosów, nie powinniśmy sugerować się jedynie obietnicami producenta. Jeśli zależy nam na tym, żeby nasze włosy rzeczywiście zostały odżywione i zregenerowane, powinniśmy samodzielnie zwracać uwagę na skład. Odżywka do włosów to produkt, który może znacznie poprawić kondycję naszych włosów, ale równocześnie ją pogorszyć, jeśli znajdą się w niej nieodpowiednie substancje, które dają nam złudne wrażenie lepszego wyglądu naszej fryzury. Poniżej znajduje się lista składników, których zdecydowanie powinniśmy unikać w odżywkach do włosów.

Alkohol


Oczywiście nie każdy składnik z członem alkohol w nazwie będzie mieć negatywny wpływ na nasze włosy. Istnieją bowiem tzw. dobre alkohole, które pełnią funkcję emulgatora, i dodatkowo mogą delikatnie natłuszczać włosy (np. cetyl alcohol).

Alkoholem, którego zdecydowanie należy unikać, jest alkohol etylowy (w składzie widnieje pod nazwą alcohol denat). Ten rodzaj często pełni funkcję naturalnego konserwantu, jeśli jednak znajduje się wysoko w składzie odżywki do włosów, będzie powodować przesuszenie, a oprócz tego sprawi, że kosmyki zaczną się kruszyć i łamać.

Kolejnym rodzajem alkoholu, którego należy się wystrzegać, jest isopropyl alcohol. Jest on rozpuszczalnikiem, a jednocześnie silnie trującą substancją, która rozpuszcza olej, przez co może wysuszać włosy i zwiększać ich łamliwość.

Silikony


Silikony są częstym składnikiem wielu odżywek do włosów. Niestety nie mają one korzystnego wpływu na ich kondycję i wygląd. Ze względu na to, że po aplikacji na włosy działają bardzo szybko, dają nam złudne wrażenie nawilżenia, jednocześnie sprawiając, że nasze pasma wyglądają na gładsze, miękkie i bardziej lśniące. Niestety ich działanie jest krótkotrwałe, a dodatkowo niekorzystne dla naszych włosów. Silikony nie wnikają do wnętrza włosów, ale oblepiają je, blokując dostęp substancjom odżywczym. Długotrwałe stosowanie odżywki do włosów z silikonami osłabia je, zwiększa ich łamliwość i sprawia, że gorzej się układają.

SLS i SLES


SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate i SLES, czyli Sodium Laureth Sulfate to syntetyczne substancje, które w kosmetykach pełnią funkcję detergentu; odpowiadają za lepsze pienienie się produktu. O ile ich obecność może okazać się pomocna w przypadku szamponów do włosów (szampony ze SLS i SLES dobrze sprawdzają się do mocnego oczyszczania skóry głowy i włosów), o tyle w przypadku odżywek do włosów ich obecność jest zupełnie niepotrzebna. Zbyt często używane SLS-y mogą sprawić, że nasze włosy staną się przesuszone, osłabione i łamliwe.