Pompa ciepła to ekologiczny rodzaj ogrzewania, który wykorzystywany jest w wielu nowoczesnych domach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z ogrzewaniem pompą ciepła? Jakie energooszczędne rozwiązania zastosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie pompą ciepła


Jak wspomniano we wstępie ogrzewanie domu pompą ciepła jest uznawane za jedno z najbardziej ekologicznych. Co z ekonomią? Powszechnie wiadomo, że zarówno koszt tego typu instalacji, jak i jej użytkowania uzależniony jest od wielu czynników, do których należy m.in. rodzaj pompy, jej wydajność, powierzchnia budynku, czy zastosowane rozwiązania energooszczędne. Na tej podstawie można stwierdzić, że bardzo ważny jest odpowiedni wybór projektu domu. Wśród projektów domów znajdujących się na Domoweklimaty.pl można znaleźć wiele tego typu rozwiązań, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele z nich to domy parterowe, co szczególnie sprawdza się w przypadku pompy ciepła oraz ogrzewania podłogowego, które równomiernie rozprowadza ciepło po całym budynku. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, którego wydajność można zwiększyć stawiając na energooszczędność.

Projekty domów parterowych z ogrzewaniem pompą ciepła - jak zrobić to z głową?

Energooszczędność w nowoczesnych domach


Energooszczędność to trend w dzisiejszym budownictwie jednorodzinnym, który wynika zarówno z obowiązujących przepisów prawa, jak i rosnącej świadomości ekologicznej inwestorów. Co więcej, w przyszłości można spodziewać się popularyzacji domów pasywnych, a nawet zero-, czy plusenergetycznych, o które zostały przedstawione pod linkiem: domy plusenergetyczne - co warto o nich wiedzieć. Wracając do energooszczędności jest to aspekt, który przekłada się na koszty związane z ogrzewaniem pompą ciepła. W związku z tym warto nie tylko wybrać materiały o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła, ale zdecydować się również na projekty z zaawansowanymi systemami zmniejszającymi zużycie energii. Przykładem może być wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która umożliwia skuteczną wymianę powietrza oraz odzysk ciepła.

Projekty domów parterowych z ogrzewaniem pompą ciepła - jak zrobić to z głową?

Jakie rozwiązania energooszczędne warto zastosować?


Pragnąc wybudować dom energooszczędny należy świadomie wybrać projekt, ponieważ niektóre rozwiązania pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Przykładem może być odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata oraz zastosowanie dużych przeszkleń po jego południowej stronie. Takie rozwiązanie sprawia, że dostęp promieni słonecznych do budynku jest ułatwiony, a co za tym idzie są one w stanie nie tylko dodatkowo doświetlić wnętrze, ale również je dogrzać. Bardzo ważne jest również wydzielenie odpowiednich stref funkcjonalnych, co oznacza, że strefa dzienna powinna znajdować się po stronie południowej, a strefa użytkowa od strony północnej. Wynika to z faktu, że w strefie użytkowej śmiało można utrzymywać minimalnie niższą temperaturę (np. o 2 stopnie), a tego typu pomieszczenia nie potrzebują dużej ilości światła naturalnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że nowoczesne domy parterowe ogrzewane pompą ciepła to rozwiązania ekologiczne oraz ekonomiczne. Budując taki budynek priorytetem powinna być energooszczędność, która w przyszłości przełoży się na niskie koszty eksploatacji.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.