Modelarz zwykle zaczyna swoją pasję od skompletowania narzędzi i akcesoriów. Do wyboru są gotowe podstawowe zestawy, a także osobno dostępne nożyki, ostrza, cążki i pilniki. Ważne miejsce zajmują kleje modelarskie do spajania elementów wykonanych z różnych materiałów. Specjalne preparaty przeznaczone do klejenia drewna, kleje cyjanowoakrylowe do elementów z gumy, szkła, czy metalu – nie może ich zabraknąć w wyposażeniu warsztatu każdego początkującego i bardziej zaawansowanego hobbysty modelarza.

Kleje cyjanowoakrylowe - do czego stosować?


Modelarskie kleje cyjanoakrylowe stosuje się m.in. do elementów metalowych, które znajdują się w większości drewnianych modeli. Często nazywa się tego rodzaju klej "uniwersalny" ze względu na bardzo szerokie zastosowanie. Przy pomocy preparatu można bez problemu skleić drobne elementy z tworzyw sztucznych, metalu, gumy, a nawet takich powierzchni, które zalicza się do trudnych w łączeniu np. pokryte teflonem. Do jakich materiałów można stosować kleje cyjanoakrylowe?

  • Elementy metalowe, które są w większości modeli drewnianych,

  • Każdego rodzaju drewno stosowane w modelarstwie,

  • Tworzywa sztuczne, w tym styropian i piankę,

  • Dodatki wykonane z gumy, szkła, skóry lub ceramiczne,

  • Trudne do sklejenia poliolefiny oraz teflon.


Wszechstronny klej do tworzyw sztucznych


Za pomocą kleju cyjanoakrylowego bez problemu uda się skleić drobne elementy z metalu i tworzyw sztucznych, takich jak twarde PCV, ABS, PMMA, SBR, EPDM, NBR, butyl oraz polistyrol. Sprawdzą się także do klejenia drobnych o-ringów, jak również małych elementów stalowych lub z metali kolorowych stosowanych często w modelarstwie. Korzysta się z nich również do naprawy niewielkich akcesoriów wykonanych z tworzyw sztucznych. Szczególnie przydają się w sytuacji, gdy konieczne jest połączenie ze sobą materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej.

Ciekawostką dla bardziej zaawansowanych hobbystów jest możliwość wykorzystywania preparatów do pracy modelarskiej w wodzie. W kategorii kleje cyjanoakrylowe znaleźć można kilka rodzajów klejów modelarskich w atrakcyjnych cenach. To doskonały sposób na błyskawiczne i skuteczne sklejenie szkła, drewna i metalu orz wielu innych materiałów.

Kleje

Wyrównanie powierzchni i elementów klejonych


Do spiłowania ostrych krawędzi warto użyć odpowiedniego pilnika lub papieru ściernego. W tym przypadku, do nadmiaru wyschniętego kleju cyjanoakrylowego gęstego, może to być drobnoziarnisty pilnik, którym wygładza się łączenia elementów. Dostępne są także papiery ścierne w arkuszach, wygodne do stosowania na większych gabarytach gąbki ścierne, czy pilniki modelarskie o różnej ziarnistości. Metodą prób na pewno uda się wybrać takie narzędzia, które perfekcyjnie sprawdzą się przy tym zadaniu.

Pierwsze prace modelarskie mają prawo odbiegać od tych idealnych, wychodzących spod rąk doświadczonego hobbysty. Każdy kolejny model będzie lepiej dopracowany, zwłaszcza jeśli podczas jego budowy będą używane odpowiednie narzędzia i kleje modelarskie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.