Komary, mimo że małe potrafią mocno uprzykrzyć pobyt na świeżym powietrzu. Pojawiają się wiosną i towarzyszą człowiekowi aż do późnej jesieni. Można je spotkać niemal wszędzie, choć głównie upodobały sobie lasy, łąki, parki, okolice rzek i jezior. Najczęściej wychodzą na łowy rano i wieczorem, potrafią popsuć radość z ogniska czy grilla w gronie znajomych. Na szczęście są metody, dzięki którym można uchronić się przed uciążliwymi owadami. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Domowe metody na komary


Nie ma chyba osoby, które nie przeszkadzałby małe, bzyczące owady. Każdy na pewno choć raz miał na skórze bąble, które swędzą i pieką. Wiele osób rezygnuje z wypoczynku na świeżym powietrzu, ponieważ nie chce walczyć ze skutkami ukąszeń. Nie warto jednak tracić cudownych chwil na łonie przyrody. Jest wiele metod, dzięki którym można uniknąć bolesnej konfrontacji z owadem. Główne z nich to:

  • Zioła - komary nie przepadają za zapachem bazylii. Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed ukąszeniami, mogą natrzeć nadgarstki listkami bazylii. Aby owady nie wlatywały do domu, doniczkę z bazylią należy postawić w oknie lub przy drzwiach. Inną rośliną, której nie znoszą komary, jest kocimiętka. Wystarczy skropić ciało olejkiem z kocimiętki, a komary będą omijać nas z daleka.


  • Odpowiedni ubiór - aby nie zachęcać owadów do ataku, warto założyć ubranie, które będzie mocno zakrywało ciało. Na wieczorny spacer przydadzą się długie, przylegające spodnie, bluza i nakrycie głowy. Taki strój nie tylko ograniczy kontakt z komarami, ale również pomoże uchronić się przed kleszczami.


  • Brak zapachu - komary przyciąga zarówno zapach potu, jak i owocowo-kwiatowe aromaty, obecne w perfumach. Aby zniechęcić do siebie owady, warto często brać prysznic, który pozwoli zakamuflować zapach.


  • Olejki - to skuteczna broń do walki z komarami. Komary nie znoszą olejku z trawy cytrynowej, olejku goździkowego, miętowego, lawendowego, sosnowego czy cytrusowego. Warto skropić nimi ubranie, a dla komarów staniemy się niemal niewidzialni.


W domu, na tarasie czy na działce można zastosować lampy i świece odstraszające komary.

Pozbądź się krwiopijców - metody chemiczne


Aby przechytrzyć dokuczliwe owady, najlepiej połączyć metody naturalne ze środkami chemicznymi, zawierające skoncentrowane substancje, odstraszające owady. Specjaliści uważają, że najbardziej skuteczne są repelenty zawierające organiczny związek chemiczny DEET. W zależności od swoich upodobań można wybrać spray na komary, preparat w formie kremy, pianki, aerozolu czy plastra. Środki pomagają uwolnić się nie tylko od ukąszeń komarów, odstraszają również kleszcze, meszki, muchy, a nawet bąki. Ważne, aby środki stosować według wskazań producentów, ponieważ stosowane w nadmiarze mogą mieć niekorzystne wpływ na organizm.

Komary są dokuczliwe, a ich ukąszenia nieprzyjemne, ale nie warto z ich powodu rezygnować z wypoczynku na świeżym powietrzu. Lepiej zastosować dostępne środki, dzięki którym owady nie będą problemem.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.