Faktoring i tradycyjne kredyty bankowe to dwa popularne narzędzia finansowania, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w zarządzaniu płynnością finansową oraz rozwijaniu działalności. Oba te rozwiązania mają swoje unikalne cechy, zalety i wady, które mogą decydować o ich przydatności w różnych sytuacjach biznesowych. Którą opcję wybrać? Zobacz, kiedy jedno rozwiązanie może być lepsze od drugiego.

Na czym polega faktoring?


Faktoring https://www.eif.pl/2023/07/04/czym-jest-i-jak-dziala-faktoring-opisujemy-w-szczegolach/ to forma finansowania, która polega na sprzedaży wierzytelności, czyli faktur, faktorowi. W zamian za przekazanie faktur przedsiębiorstwo otrzymuje od faktora środki finansowe, które mogą stanowić nawet 90% wartości faktury. Reszta kwoty, pomniejszona o prowizję faktora, jest przekazywana przedsiębiorstwu po spłacie faktury przez kontrahenta.

Jakie zalety ma faktoring?


Jedną z głównych zalet faktoringu jest szybka poprawa płynności finansowej. Przedsiębiorstwo może niemal natychmiast uzyskać środki na bieżące wydatki, co jest szczególnie istotne w przypadku problemów z płynnością. Dodatkowo faktoring nie zwiększa zadłużenia przedsiębiorstwa, ponieważ jest to sprzedaż wierzytelności, a nie pożyczka.

Niektóre rodzaje faktoringu, takie jak faktoring pełny, przenoszą ryzyko niewypłacalności kontrahentów na faktora, co jest dodatkowym zabezpieczeniem dla przedsiębiorstwa. Faktoring jest również elastyczny, umożliwiając finansowanie zarówno pojedynczych faktur, jak i całych portfeli wierzytelności.

Kiedy warto postawić na kredyty bankowe?


Z kolei tradycyjne kredyty bankowe to pożyczki udzielane przez banki na określony cel, zazwyczaj na rozwój działalności, inwestycje czy bieżącą działalność operacyjną. Kredyty te mogą być zabezpieczone lub niezabezpieczone, a ich spłata odbywa się na określonych warunkach ustalonych z bankiem.

Co wyróżnia tę opcję? Kredyty bankowe zazwyczaj mają niższe oprocentowanie i koszty związane z ich obsługą w porównaniu do faktoringu, co jest ich istotną zaletą. Ponadto banki oferują kredyty z dłuższym okresem spłaty. A to może być korzystne dla przedsiębiorstw planujących długoterminowe inwestycje.

Pamiętaj jednak, że proces aplikacyjny może być czasochłonny i skomplikowany, gdyż zazwyczaj musimy spełnić szereg wymogów formalnych i przedstawić zabezpieczenia.

Co wybrać - faktoring czy kredyt bankowy?


Decyzja o wyborze faktoringu lub kredytu bankowego zależy od specyfiki przedsiębiorstwa, jego potrzeb finansowych oraz sytuacji na rynku. Faktoring może być lepszym rozwiązaniem dla firm potrzebujących szybkiej poprawy płynności finansowej, szczególnie gdy mają problemy z długimi terminami płatności od kontrahentów i chcą uniknąć zwiększania zadłużenia. Natomiast tradycyjne kredyty bankowe mogą być korzystniejsze dla przedsiębiorstw planujących długoterminowe inwestycje, które mogą sobie pozwolić na czasochłonny proces aplikacyjny i regularne spłacanie zobowiązań. W wyborze może Ci pomóc doświadczony pośrednik kredytowy.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.