Wybierasz się na upragniony wypoczynek? Fantastycznie! Nie zapomnij wspomóc się listą rzeczy, o których powinno się pamiętać przed wyjazdem. Sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś!

Ubrania na różną pogodę


Zacznijmy od pakowania walizki. Warto wziąć ze sobą kilka cieplejszych ubrań nawet w sytuacji, gdy wybierasz się do słonecznego miejsca. Czasami pogoda potrafi zaskoczyć, dlatego na takie zdarzenia można się zabezpieczyć. Sprawdza się zasada, że lepiej mieć coś w walizce i nie musieć z tego skorzystać, niż nie mieć, a potrzebować.

Dokumenty


Upewnij się, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty. Od biletów lotniczych po dowód czy paszport. Pamiętaj również, że niektóre kraje wymagają specjalnych zezwoleń na pobyt czy informacji o odbytych szczepień. Dobrą praktyką jest zapoznanie się z wszelkimi wymogami na kilka tygodni przed podróżą, aby w razie czego mieć czas na wyrobienie wymaganych dokumentów.

Polisa czy karta EKUZ?


Choć żadna forma ubezpieczenia nie jest wymagana, to jednak może stanowić cenne zabezpieczenie. Jeśli wylatujesz do kraju, który obsługuje kartę EKUZ (www.EKUZ.com.pl), to wyrobienie jej może być dobrym pomysłem. Tym bardziej że jest to bezpłatne.

Należy jednak mieć świadomość tego, że działania karty EKUZ są stosunkowo ograniczone i zależne od tego, w jakim kraju przebywasz. Z tego powodu przed podróżą warto upewnić się, na jakie korzyści będziesz mógł w razie czego liczyć. Jeśli zaś uznasz, że brakuje Ci pewnych możliwości, to możesz dodatkowo wykupić polisę ubezpieczeniową, która zadba o kwestie, które są dla Ciebie istotne.

Polisa może pomóc Ci między innymi w takich rzeczach, jak:
  • pokrycie kosztów opieki medycznej,

  • rekompensata finansowa w przypadku utraty bagażu,

  • zapewnienie tłumacza podczas wizyty w szpitalu,

  • pokrycie kosztów anulowania podróży,

  • zapewnienie pomocy w sytuacjach awaryjnych (zgubienie dokumentów, awaria auta itp.).


Zabezpieczenie domu


Przed wyjazdem możesz również poprosić kogoś z bliskich, aby raz na jakiś czas odwiedził Twoje mieszkanie i chwilę w nim posiedział. Może zapalić światło, włączyć muzykę, żeby postronne osoby nie zorientowały się, że domowników nie ma w ich lokum. Jeśli uprawiasz rośliny, możesz poprosić o ich podlanie.

Oprócz tego pamiętaj o odłączeniu wody oraz opróżnieniu lodówki z rzeczy, które mogą się w niedługim czasie popsuć. Upewnij się też, czy zamknąłeś okna i odłącz zbędne urządzenia elektryczne.

Plan urlopu


Warto zaplanować swoją podróż. Oczywiście, spontaniczność podczas wakacji również może być przyjemna. Natomiast dobrze jest wiedzieć, jakie atrakcje czekają na miejscu i wiedzieć, z czego można skorzystać. Jest to istotne również pod kątem biletów. Czasami niektóre wycieczki trzeba rezerwować nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dlatego jeśli zależy Ci na odwiedzeniu jakiegoś miejsca, to sprawdź, czy nie istnieje opcja wcześniejszej rezerwacji. Zdarza się nawet, że za kupno biletów ze sporym wyprzedzeniem otrzymuje się zniżkę, choć nie jest to norma.

Możesz również zaplanować wizyty w konkretnych restauracjach (tu także warto pomyśleć o rezerwacji), aby posmakować lokalnego jedzenia. Jeśli jesteś osobą, która lubi taniec, to odwiedzenie klubu lub innego miejsca, w którym leci muzyka na żywo, także może być dobrym pomysłem.

Wymiana waluty


Są miejsca, w których wciąż ciężko jest zapłacić kartą. W takich sytuacjach potrzebna będzie gotówka w odpowiedniej walucie. Dobrą praktyką jest oszacowanie jeszcze przed wyjazdem, na jakie wydatki możesz sobie pozwolić. Wymień w kantorze dokładnie tyle waluty, ile uznasz za potrzebne. Dzięki temu będziesz wiedział, że nie przekroczysz ustalonego przez siebie budżetu.

Sprawdź również, jakiej waluty używa się w miejscu, do którego wyjeżdżasz. Choć wydaje się to oczywiste, to czasami można się zaskoczyć. Przykładowo, choć w Turcji obowiązuje lira turecka, to jednak w części miejscowości turystycznych sprzedawcy chcą otrzymać zapłatę w euro. Dlatego warto upewnić się, jakiej waluty będziesz potrzebować podczas wakacji.

Są również kraje, które niechętnie patrzą na gotówkę i przyjmują głównie płatności kartą. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Szwecji.

Przegląd samochodu


Chcesz wyruszyć w podróż swoim samochodem? W takim razie przemyśl odwiedzenie przed podróżą mechanika. Nawet jeśli Twoje auto nie sprawia żadnych problemów, to zrobienie przeglądu może okazać się cenne. Szczególnie w sytuacji, gdy okaże się, że specjalista wykryje usterkę, która mogłaby o sobie znać podczas dłuższej trasy.

Lista rzeczy do zrobienia


Jak widzisz, jest sporo rzeczy, o których trzeba pomyśleć przed wyjazdem. Dlatego dobrym pomysłem może być przygotowanie listy rzeczy do zrobienia. Gdy już coś z niej zrobisz, możesz oznaczyć zadanie jako ukończone. Dzięki temu będziesz wiedział, co jeszcze należy przygotować, a do tego nie zapomnisz o ważnej sprawie.

Tak prezentuje się niezbędnik urlopowicza. Mamy nadzieję, że okazał się on dla Ciebie pomocny. Udanego wyjazdu i bezpiecznej podróży!

Artykuł Sponsorowany

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.