Wielu osobom okulary towarzyszą praktycznie przez cały dzień. Wady wzroku w końcu są bardzo powszechne, a właśnie okulary są najpopularniejszym sposobem ich korygowania. Nie muszą być jednak smutną koniecznością - mogą stać się także atrakcyjnym elementem stylizacji. O czym pamiętać, dobierając okulary, by prezentowały się jak najlepiej?

Podstawowa zasada doboru okularów


Aby dobrać okulary, które będą najlepiej pasować do naszej twarzy, najpierw należy określić jej kształt. Jeśli jeszcze nie wiecie, jaki on jest, można zrobić to dosłownie w kilka chwil. Wystarczy stanąć przed lustrem, związać włosy, by nie zasłaniały twarzy, a następnie przyjrzeć się rysom. Dla lepszego rozpoznania można posłużyć się także np. kredką i odrysować kontur twarzy na lustrze. Powstała figura pozwoli określić, jaki kształt przypisać do buzi. Podstawowe typy twarzy to:

 • okrągła,

 • kwadratowa

 • w kształcie serca,

 • podłużna, zwana też prostokątną,

 • owalna.


 • Warto poznać także główną zasadę doboru, jaką sugerują styliści. Chodzi mianowicie o to, by przy twarzy o rysach łagodnych stawiać na oprawki o wyraźnie zarysowanych krawędziach i kantach, a przy twarzy o ostrych rysach stawiać na oprawki łagodne i okrągłe.
  Dzięki temu przywracamy równowagę twarzy i sprawiamy, że jej wygląd jest bardziej harmonijny. A jakie konkretnie rodzaje oprawek wybierać przy danym typie twarzy?

  Twarz okrągła


  Oprawki w tym przypadku powinny wyszczuplić buzię i sprawić, by wydawała się bardziej pociągła. Optyczne wydłużenie twarzy uda się nam, jeśli sięgniemy po oprawki do okularów o kształcie prostokątnym. Bardzo dobry efekt dadzą też oprawki typu kocie oczy. To styl pochodzący z lat 60. ubiegłego wieku, ale cały czas utrzymuje się w modzie. W tym przypadku oprawki są wyciągnięte do góry, z zarysowanymi rogami, co również sprawia, że krągłość buzi optycznie zmniejsza się.

  Twarz kwadratowa


  Tu mamy sytuację odwrotną, bo buzia ma ostre i zdecydowane rysy, od których chcemy odwrócić uwagę. W grę nie powinny więc wchodzić kształty geometryczne, za to idealnie sprawdzą się okulary owalne. Dobry efekt uzyskamy również dzięki okularom okrągłym, ale też modelom o dużych szkłach, jak klasyczne pilotki. W tym przypadku sprawdzają się też okulary na żyłkę, gdzie widoczna jest tylko górna część oprawek.

  Twarz w kształcie serca


  W tym przypadku góra twarzy jest szersza niż dół. Powinniśmy więc unikać okularów, które jeszcze mocniej ją podkreślą. Dobrym pomysłem są więc oprawki okularowe bardzo jasne, zbliżone do koloru cery, transparentne. Niezbyt polecane są natomiast takie, w których góra oprawek jest wyraźnie zarysowana - czyli oprawki na żyłkę, których dolna część nie jest widoczna.

  Twarz prostokątna


  Tu również mamy zaburzone proporcje długości i szerokości twarzy, które powinniśmy optycznie skrócić. Dodatkowo zalecane jest złagodzenie ostrości rysów. Jakie oprawki dadzą taki efekt? Poszerzające buzię awiatory, pilotki i okulary typu oversize, czyli po prostu duże. Dodatkowo dobrze sprawdzają się te modele, które mają mocno zarysowane oprawki, grube i solidne.

  Twarz owalna


  Specjaliści twierdzą, że w przypadku twarzy owalnej możliwe jest prawie wszystko. Po prostu bardzo dobrze wygląda ona w niemal każdym wzorze oprawek. Nie poleca się jedynie tych, które są mocno rozbudowane (oversize), bo ukryją pod sobą zgrabne proporcje twarzy. Szczególnie dobrze będą prezentować się oprawki typu kocie oczy, prostokątne i owalne.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.