Nie ma wątpliwości, że każdego roku przybywa w Polsce nowych aut, bo coraz więcej osób stać na kupno pojazdu w salonie. Niemniej, zdecydowana większość samochodów poruszających się po naszych drogach to modele używane. Jakie z nich są najpopularniejsze? Jakie samochody szczególnie lubią Polacy?

Kupujesz auto używane? Dokładnie je sprawdź!


Trudno sobie wyobrazić normalne codzienne funkcjonowanie bez dostępu do samochodu. To dla wielu osób absolutny must have! Nie ma zdziwienia w tym, że prawdziwą popularnością cieszą się pojazdy z tzw. drugiej ręki, czyli używane. Są prawie na każdą kieszeń, więc wiele osób może sobie pozwolić na kupno takiego pojazdu, czego na pewno nie można powiedzieć o nowych modelach prosto z salonu.

Każdy, bez wyjątku nabywca używanego samochodu musi jednak pamiętać, by dokładnie go sprawdzić przed zakupem. Mowa tu zwłaszcza o numerze VIN, który pokazuje, czy interesujące nas auto jest rzeczywiście w dobrym stanie - regularnie serwisowane i bezwypadkowe. Dzięki temu numerowi można też ocenić przebieg samochodu. Najszybciej i najsprawniej zrobisz to, korzystając z carVertical.

Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce. Jakie?


Wracając jednak do sedna artykułu, a więc tego, jakie marki samochodów szczególnie upodobali sobie Polacy, łatwo zauważyć, że w czołówce są pojazdy niemieckie - zwłaszcza Volkswagen, Opel, Audi, BMW, choć mocną pozycję ma też amerykański Ford. Dość dużą popularnością cieszą się też modele francuskie (Renault, Peugeot). Cenione są samochody pochodzące z Azji, szczególnie japońska Toyota. Wielu Polaków wybiera też markę naszych południowo-zachodnich sąsiadów - Czechów. Tamtejsza Skoda ma do zaoferowania wiele różnych modeli samochodów, więc łatwo dobrać coś idealnego dla siebie. Poza tym niezmiennie od lat cenione są włoskie Fiaty.

Jakie auta są wybierane? Poznaj inne ciekawe wnioski

Wiek auta
Auta używane bywają w różnym wieku. Z jednej strony mogą to być auta prawie jak nowe, przykładowo jak ktoś sprzedaje je po dwóch latach użytkowania, z drugiej - zdarzają się naprawdę wiekowe pojazdy, które mają ponad 20, a nawet więcej lat. Biorąc ten czynnik pod uwagę, warto zauważyć, że wśród samochodów z drugiej ręki najbardziej popularne są modele od 11 do 20 lat. Trochę mniej popularne są pojazdy do 10 lat, czyli dość nowe. Dużą grupą stanowią auta naprawdę stare, mające od 21 do 30 lat. W sprzedaży bywają też pojazdy używane ponad 30-letnie, lecz to jednak marginalne przypadki.

Miejsce pochodzenia
Ciekawie przestawia się zestawienie tego, skąd pochodzą auta używane. Jak się okazuje, z Polski pochodzi około 40 procent samochodów, co oczywiście nie stanowi większości, bo trochę więcej samochodów jest sprowadzanych z innych krajów europejskich, zwłaszcza Niemiec, ale też Francji, Belgii, Holandii, Szwecji czy Włoch. Znikomy procent pojazdów używanych kupowanych jest za oceanem - w USA i Kanadzie.

Rodzaj i pojemność silnika
Na polskich drogach niezmiennie dominują auta spalinowe. Około połowa z nich zasilana jest benzyną. Podobna wartość dotyczy pojazdów na olej napędowy. Bardzo niewielki ułamek stanowią auta hybrydowe i elektryczne.

Tak to się przedstawia w skali naszego kraju. Wnioski dość ciekawe, bo choć w większości spodziewane, to niektóre mogą zaskakiwać.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.