Stale rosnące tempo życia paradoksalnie pozbawia nas tego co najcenniejsze – czasu. Mogłoby się wydawać, że jeśli żyjemy szybciej, szybciej przemieszczamy się z miejsca na miejsce, wydajniej pracujemy, mamy do dyspozycji najnowszej generacji sprzęty to powinniśmy mieć również więcej czasu na własne przyjemności. A jednak często brakuje go na tak prozaiczną rzecz jak zakupy.
  

W czasach ekspansywnego rozwoju internetu i dzięki stale rosnącemu postępowi technologicznemu praktycznie bez przerwy możemy być online. Właściciele stron internetowych biorą to pod uwagę tworząc mobilne wersje swoich serwisów. Coraz więcej sklepów oferuje zakupy przez internet i to nie tylko tych wyspecjalizowanych w konkretnym asortymencie, również sklepy spożywcze i hipermarkety udostępniają możliwość zakupów za pośrednictwem internetu.Korzyści z zakupów w sieci


Skorzystanie z formy kupowania przez internet pozwala na wielorakie oszczędności. Przede wszystkim oszczędzamy czas potrzebny na dojazd do sklepu i zrobienie zakupów w sposób tradycyjny. Wszystko co musimy zrobić to wejść na stronę internetową, wybrać produkt i opcję płatności. W zależności od tego następnym krokiem jest zrobienie przelewu lub oczekiwanie na kuriera, któremu należy wręczyć gotówkę.

Sklepy stacjonarne w większości przypadków są czynne tylko w określonych godzinach, podczas gdy możliwość dokonania zakupów w internecie jest dostępna całą dobę. To duże ułatwienie dla tych, którzy długo pracują i nie mają w ciągu dnia czasu na zrobienie zakupów w żadnej formie. Niektóre sklepy idą krok dalej i pozwalają wybrać dogodny termin dostawy, włącznie z określeniem godziny, dotyczy to zwłaszcza sklepów spożywczych i jest jak najbardziej zasadne.

Zakupy przez internet to także oszczędność pieniędzy. Po pierwsze kupujemy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy, ryzyko spontanicznego skorzystania z promocji jest minimalne. Po drugie oferta sklepów internetowych jest na ogół atrakcyjniejsza cenowo niż sklepów stacjonarnych. Brak kosztów prowadzenia sklepu pozwala na znaczną obniżkę marży. No i po trzecie – kupony rabatowe. Można je znaleźć na wielu portalach dotyczących zakupów np. promoszop.pl, można je także otrzymywać drogą mailową w newsletterach. Subskrypcja takowych oraz stałe śledzenie portali z kuponami jest bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenie kilku złotych.Kupony rabatoweKupon rabatowy upoważnia do zrobienia zakupów ze zniżką określoną wartością kwotową bądź procentową. Można to nazwać promocją dla wybranych. Na przykład każdy czytelnik określonego czasopisma dla mężczyzn może dostać kupon rabatowy powiedzmy na krawat. Dla sprzedawcy krawatów jest to forma reklamy, dla wydawcy czasopisma forma bonusu jaką może oferować czytelnikowi.

Kupony rabatowe upoważniają do zakupów w określonym sklepie, co nierzadko kończy się zrobieniem tam kolejnych zakupów, a potem jeszcze kolejnych. Jest to więc forma przyciągnięcia klienta i wyrobienia w nim nawyku dokonywania zakupów w konkretnym sklepie. Z tego powodu sprzedawcy zachęcają do subskrybowania newsletterów. Mogą w ten sposób informować o promocjach i rozsyłać kupony rabatowe.

Czasem sytuacja wygląda odwrotnie, klient wie czego potrzebuje i chciałby to kupić w atrakcyjnej cenie. Odwiedza więc portal oferujący kody rabatowe i szuka na nim tego, co go akurat interesuje. W tym przypadku kody rabatowe przysługują jedynie czytelnikom danego portalu. Właściciele sklepów chętnie reklamują się w ten sposób, obiektywnie rzecz biorąc jest większe prawdopodobieństwo, że potencjalny klient trafi do ich sklepu za pośrednictwem portalu z kodami (każdy światły internauta wie o istnieniu takowych) niż za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej.

Zakupy grupoweZakupy grupowe to nowość w naszym kraju, jednak bardzo szybko znalazły wielu zwolenników, a nawet wielbicieli. Na czym to polega? Obrazowo rzecz ujmując wygląda to tak: kupujący chce kupić jak najtaniej, to oczywiste, sprzedawca nie jest skłonny dać pojedynczej osobie dużego rabatu, ale zrobiłby to chętnie gdyby takich osób znalazło się więcej. Stąd właśnie serwisy skupiające takich ludzi i oferujące im możliwość zakupu danego towaru ze znaczną zniżką. Sprzedawca również na tym nie traci, gdyż sprzedaje towar hurtowo i może szybko uzupełnić magazyn o kolejne brakujące towary. Mało tego, mając pewną sprzedaż kupuje hurtowo, więc również dostaje rabat.

Ale sprzedaż grupowa to nie tylko określone towary, to także usługi kosmetyczne lub.. gastronomiczne. Chcesz taniej zjeść pizzę? Znajdź voucher na portalu z zakupami grupowymi!

Bezpieczeństwo e-zakupówMogłoby się wydawać, że zakupy w sieci, szczególnie płacenie z góry przelewem za jeszcze nieotrzymany towar niesie ze sobą duże ryzyko. Jednak przestrzegając kilku podstawowych zasad ryzyko to maleje praktycznie do zera. Przede wszystkim należy kupować tylko w sprawdzonych sklepach (opinii można poszukać w internecie), takich które wyraźnie podają na swojej stronie nazwę i adres siedziby, całkowitą cenę produktu i dostawy oraz możliwe formy płatności. Poza tym warto pamiętać, że prawo pozwala konsumentowi w ciągu dziesięciu dni zwrócić pełnowartościowy towar i odstąpić od umowy jeśli została ona zawarta poza siedzibą przedsiębiorstwa, a za takie uważa się wszelkie transakcje internetowe.

W internecie można dziś kupić praktycznie wszystko. Począwszy od artykułów spożywczych, poprzez chemię domową, małe i duże AGD, zabawki, aż do towarów luksusowych - droga biżuteria, domy, samochody. Można też zakupić dowolną usługę fachową, bilety do kina, teatru, cyrku... możliwości internetu są nieograniczone.