Wystawienie recepty przez Internet skutkuje przesłaniem na telefon pacjenta (w formie SMS oraz e-mail) specjalnego dokumentu PDF z 4-cyfrowym kodem. Co robić w sytuacji, gdy wiadomość została omyłkowo skasowana i nie ma dostępu do e-recepty? Jak sprawdzić, co na niej jest i wykupić potrzebne leki?
Wystawienie recepty przez Internet jest możliwe bez wychodzenia z domu

Wystawienie recepty przez Internet zupełnie zrewolucjonizowało proces przepisywania leków pacjentom. W dzisiejszych czasach, aby wykupić potrzebne produkty lecznicze, nie trzeba ślęczeć godzinami w kolejce do przychodni, wystarczy recepta online (która w większości przypadków jest wypisywana w ciągu kilku minut) i można się udać do apteki. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy, jednak korzyści zdecydowanie przeważają nad słabymi stronami.

Recepta online wiąże się z niebezpieczeństwem w postaci nadużyć ze strony pacjentów, jednak z drugiej strony, umożliwia ona zamawianie potrzebnych leków bez wychodzenia z domu. Dokument jest wystawiany na odległość, bez konieczności fizycznej obecności pacjenta w gabinecie lekarskim, wystarczy e-wizyta (np. w formie teleporady), dzięki czemu pomoc medyczna jest udzielana znacznie szybciej. Aby móc uzyskać e-receptę, konieczne jest najczęściej wypełnienie formularza, na podstawie którego lekarz oceni wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania danego leku.

Jak wystawić e-receptę? Co będzie do tego potrzebne?


Wystawienie recepty przez Internet wymaga uprzedniego poinformowania lekarza o aktualnie stosowanych lekach, przebytych operacjach, zdiagnozowanych chorobach przewlekłych czy też zauważonych niepokojących objawach po przyjęciu określonych substancji leczniczych. Jeśli lekarz ma jakieś wątpliwości związane z zasadnością stosowania danego leku, może być konieczne dosłanie dokumentacji medycznej lub nawet wykonanie jakichś dodatkowych badań. Najczęściej jednak brak jest takich wątpliwości i w ciągu kilku minut wypisywana jest szybka recepta online.

Jak wystawić e-receptę podczas wizyty zdalnej? W tym celu lekarz potrzebuje jedynie prostych danych, takich jak imię i nazwisko pacjenta, adres, numer PESEL, numer telefonu oraz adres e-mail. Po wypisaniu dokument trafia automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta, jest również przesyłany w wiadomości SMS oraz e-mail tak, aby można było szybko wykupić leki w aptece.

Ile kosztuje wystawienie recepty przez Internet?


Wystawienie recepty przez Internet samo w sobie nic nie kosztuje. Jedynym kosztem, jaki musi ponieść pacjent, który ubiega się o przepisanie danych leków, jest wydatek związany z prywatną konsultacją lekarską. Zwykle kwota za e-wizytę nie przekracza 100-150 złotych, natomiast w przypadku, gdy pacjent korzysta kolejny raz z usług tego samego Podmiotu Medycznego, cena jest niższa.

E-recepta - jak sprawdzić, co na niej jest?


Co robić po wystawieniu e-recepty? Jak sprawdzić, co na niej jest? Każdy pacjent otrzymuje po wizycie zdalnej wiadomość SMS oraz e-mail i może wyświetlić dane dotyczące wystawionej recepty elektronicznej z poziomu telefonu. Recepta online trafia także automatycznie Internetowe Konto Pacjenta, do którego można się zalogować z poziomu bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia lub z przeglądarki internetowej na komputerze. Następnie pozostaje odnaleźć odpowiednią kategorię i można wyświetlić wszelkie dane dotyczące e-recepty, w tym również 4-cyfrowy kod potrzebny do zakupu leków.

Realizacja jest równie prosta, jak wystawienie recepty przez Internet. Recepta online może zostać zrealizowana w dowolnej aptece. W tym celu wystarczy podać w aptece 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL pacjenta, którego dotyczy ten dokument (można kupić leki nie tylko dla siebie, ale także dla swoich bliskich, pod warunkiem znajomości ich numeru PESEL). Alternatywną opcją jest wyświetlenie recepty online na ekranie telefonu i kodu QR — po jego zeskanowaniu farmaceuta otrzymuje informacje na temat przepisanych przez lekarza leków.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.