Przednie światła są jednym z najistotniejszych elementów pojazdu. Ich odpowiednie ustawienie i sprawność ma istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Podstawowa wiedza z zakresu ich używania, czy ustawiania to kluczowe informacje dla każdej osoby prowadzącej samochód.
Przednie światła w aucie - co warto wiedzieć na ich temat?

Przednie światła są jednym z najistotniejszych elementów pojazdu. Ich odpowiednie ustawienie i sprawność ma istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Podstawowa wiedza z zakresu ich używania, czy ustawiania to kluczowe informacje dla każdej osoby prowadzącej samochód.

Wśród tego rodzaju świateł w pojeździe można wyróżnić te, które występują jedynie z przodu pojazdu, czyli:
  • światła mijania,

  • światła do jazdy dziennej, a także

  • światła drogowe.


Oprócz tego można wyróżnić te światła, które są usytuowane nie tylko z przodu, ale również w innych częściach pojazdu, czyli bocznej i tylnej. Wśród nich można wymienić modele awaryjne, pozycyjne, przeciwmgielne, odblaskowe, postojowe, obrysowe, a także tzw. kierunkowskazy.

Światła mijania i te przeznaczone do jazdy dziennej mogą być użytkowane w sposób zamienny. Pierwsze z nich cechuje większa uniwersalność, ponieważ można z nich z powodzeniem korzystać zarówno w ciągu dnia, jak i nocy w warunkach normalnej przejrzystości. Oprócz tego są one dedykowane do jazdy w tunelu. W przypadku świateł dziennych ze względu na ich nawet pięciokrotnie niższą moc istnieją znaczące ograniczone dotyczące braku możliwości korzystania z nich po zmierzchu, a nawet w ciągu dnia w przypadku niekorzystnych warunkach pogodowych wywołanych przez deszcz, czy śnieg, a także mgły, czy innych uwarunkowań przyczyniające się do pogorszenia widoczności na drodze.

Warto wspomnieć, że światła dzienne nie muszą znajdować się w pojeździe. Z kolei światła drogowe zwane światłami długimi mogą być użytkowane jedynie na nieoświetlonych drogach w okresie od świtu do zmierzchu. Takie światła mogą działać zamiast świateł mijania lub być włączone z nimi w tym samym momencie. Kierowcy z nich korzystający muszą pamiętać o ich wyłączeniu w sytuacji, w której inne osoby kierujące pojazdami mogłyby zostać oślepione. Może się tak zdarzyć, gdy pojazd zbliża się do auta, które je bezpośrednio poprzedza.

żarówka
Żarówka reflektora do Twojego samochodu pochodzi z autodoc.pl

Pierwszym rozwiązaniem idealnym dla osób ceniących sobie najwyższy poziom komfortu jest skorzystanie z usługi mechanika, który powinien być wyposażony w narzędzia, dzięki którym może to zrobić w sposób niezwykle precyzyjny. Miejscem, w którym można skorzystać z możliwości ustawienia, świateł jest Stacja Kontroli Pojazdów. Alternatywny sposobem jest oczywiście samodzielne ustawienie przednim świateł w samochodzie. Regulowanie reflektorów może okazać się prostsze, niż się z pozoru wydaje. Najpopularniejszym wyborem jest regulacja za pomocą specjalnego pokrętła, które może być sterowane z miejsca, w którym siedzi kierowca. Z wykorzystaniem tego elementu znajdującego się po lewej stronie deski rozdzielczej można szybko i sprawnie prawidłowo ustawić światła w manualny sposób.

Kiedy przednie światła powinny być wymienione?


Orientacyjnie przyjmuje się, że żarówki należy wymieniać po dwóch latach użytkowania, jeżeli zainwestowano w model o długim terminie przydatności lub podczas każdego przeglądu okresowego samochodu. Jest to doskonałe działanie profilaktyczne, która uchroni osoby prowadzącą samochód przed ryzykiem związanym z przepaleniem w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, czyli m.in. takich, które panują w przypadku wystąpienia na niebie mgły. W praktyce kierowcy najczęściej decydują się na ich wymianę w sytuacji, w której już doszło do przepalenia. Warto pamiętać o jednoczesnym wymienieniu żarówki w świetle, które stanowi do danego parę, ponieważ istnieje wysoki poziom ryzyka, że również ono ulegnie przepaleniu w najbliższym czasie. Warto pamiętać, że po takiej wymianie istnieje konieczność ponownego ustawienia świateł.

Źródła informacji:
https://www.autodoc.pl/info/jak-samodzielnie-ustawic-swiatla-mijania-w-samochodzie
https://www.smartdriver.pl/jak-ustawic-swiatla-w-samochodzie

materiał zewnętrzny




Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.