Wyprawa samochodem terenowym w teren błotnisty, górzysty lub piaszczysty wiąże się z wyjątkową przygodą i sporą dawką adrenaliny, uwalnianej w ekstremalnie trudnych momentach przeprawy. Jeśli uwielbiasz pokonywanie takich odcinków terenówką z pewnością już wiesz, że wyciągarka jest niezbędna na każdej wyprawie. W sytuacji, gdy pojazd zostanie unieruchomiony w terenie grząskim, błotnistym, piaszczystym lub będzie potrzebował wsparcia przy pokonaniu bardzo stromego podjazdu użycie wyciągarki stanie się niezbędne. Sprawdź, jakie są trzy praktyczne wskazówki dla osób, które chcą właściwie wybrać wyciągarkę, a dzięki niej być wolnym od ograniczeń w terenie.

1. Przed wyborem wyciągarki oceń wagę samochodu i oblicz potrzebny uciąg


Masa całkowita Twojego pojazdu terenowego jest niezbędna do określenia parametrów wyciągarki, która powinna odpowiadać ciężarowi pojazdu. Większość modeli wyciągarek posiada oznaczenia w postaci wartości uciągu. Aby dopasować właściwą wyciągarkę przede wszystkim dokładnie określ masę całkowitą samochodu. Jeżeli jej nie znasz, sprawdź tę wartość w jego dowodzie rejestracyjnym. To podstawowa cecha, potrzebna do obliczenia wartości uciągu, którą powinna mieć wyciągarka.

Masę pojazdu pomnóż przez 1,5, a otrzymany wynik będzie wartością uciągu, którą powinna mieć wybrana przez Ciebie wyciągarka. Przeciętny samochód terenowy, jak Suzuki Jimmy lub Mitsubishi Pajero będzie potrzebował zastosowania wyciągarki, której uciąg to 5443 kg. Zdarza się, że większa terenówka może potrzebować urządzenia o uciągu do 8 lub 9 ton.

2. Określ rodzaj urządzenia - co powinno stanowić kryterium wyboru?


Przy wyborze wyciągarki bardzo ważny jest jej rodzaj, przez który rozumiemy sposób jej zasilania. Najpopularniejsze a zarazem ekologiczne urządzenia to wyciągarki elektryczne, które cechuje cicha praca, bezawaryjność oraz uniwersalność zastosowania. Wysokiej jakości wyciągarki elektryczne na dragonwinch.com dostępne są w wielu wersjach, dedykowanych miłośnikom off-roadu.

Elektryczna wyciągarka wymaga zasilania prądem, jeśli nie jest to możliwe możemy zastosować wyciągarkę ręczną, która jest rozwiązaniem niezawodnym oraz sprawdzającym się w kryzysowych sytuacjach. To urządzenie wykazuje się prostotą obsługi oraz niską ceną. Warto potraktować je jako opcję dodatkową, awaryjną lub jeśli mamy podejrzenie, że nie skorzystamy z prądu.

Czym się kierować wybierając wyciągarkę samochodową? Sprawdź x wskazówek!

Wyciągarka hydrauliczna dedykowana jest użytkownikom największych, a zarazem najcięższych terenówek i odpowiednia jest do zastosowania komercyjnego. Produkt używany jest często w akcjach ratowniczych oraz stosowany przez pracowników pomocy drogowej.

3. Zwróć uwagę na akcesoria


Sam mechanizm działania i uciąg to nie wszystko, co cechuje dobrą wyciągarkę i świadczy o jej dopasowaniu do naszych potrzeb. Aby skorzystać ze sprzętu wysokiej jakości niezbędne są akcesoria. Warto sprawdzić, czy lina, dołączona do wyciągarki jest syntetyczna, czy stalowa oraz jaki jest zakres elementów dodatkowych, które wchodzą w skład zestawu.

Najczęściej są to zblocza, szekle i pasy ochronne do drzew, które potrzebne są w każdej akcji, podczas której wyciągnięcie samochodu jest jedyną możliwością, by kontynuować wyprawę. Wyciągarka wraz z akcesoriami stanowi zestaw, który sprawdza się w najtrudniejszych sytuacjach, dlatego tak ważny jest wybór wysokiej jakości produktów, dedykowanych do parametrów naszego pojazdu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.