Telewizory stały się naszymi domowymi centrami rozrywki. Służą nie tylko do oglądania TV, ale również gier online czy transmisji video - np. podczas telekonferencji. Gdzie powinien stać telewizor i jakie parametry są w tym kontekście kluczowe? Dobre miejsce na telewizor to nie tylko komoda znajdująca się w salonie. Duże znaczenie odgrywa np. metraż mieszkania, usytuowanie okien czy specyfika salonu - np. to, czy połączony jest z aneksem kuchennym. Oto, co warto wiedzieć przed decyzją, gdzie powinien stać telewizor.

Telewizor - najlepsze miejsce w domu


Nie ma wątpliwości, że internet i telewizja to obecnie podstawowe źródła rozrywki domowej. W obu przypadkach często wykorzystywany jest centralny - zwykle duży, np. 55-calowy - telewizor w salonie.

Gdzie go ustawić? Dobre umieszczenie telewizora w mieszkaniu jest ważne dla wygody i zdrowia oczu. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wysokość. Telewizor powinien być ustawiony na poziomie, który zapewnia wygodne oglądanie. Optymalna wysokość to zazwyczaj na wysokości oczu, czyli około 1-1,5 metra od podłogi, w zależności od wielkości telewizora i miejsca, w którym jest ustawiony.

Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę dystans od ekranu. Telewizor powinien być ustawiony na odpowiedniej odległości od kanapy lub fotela. Optymalna odległość to zazwyczaj 2-3 razy większa niż wysokość telewizora, czyli około 2-3 metry dla telewizora o przekątnej 40-50 cali.

Dla komfortu oglądania ważne jest oświetlenie. Dobrze jest unikać umieszczania telewizora w miejscach z nadmiernym światłem, które może powodować odblaski na ekranie, utrudniając oglądanie. Najlepiej umieścić telewizor w miejscu, w którym można kontrolować oświetlenie lub zainstalować rolety lub zasłony.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Niezależnie od tego, czy masz mały czy duży telewizor, koniecznie trzeba zweryfikować kąt widzenia. To ma ogromne znaczenie dla wygody telewidzów. Telewizor powinien być ustawiony w taki sposób, aby można było na niego patrzeć prosto, bez konieczności odwracania głowy lub szyi. Zwykle to znaczy, że telewizor powinien być ustawiony na środku pokoju, a nie na jednym z boków.

Powszechnym błędem jest zapominanie o tym, by ekran miał dostęp powietrza. Wisi ściśle przy ścianie, co np. blokuje cyrkulację. Tymczasem ważne, by telewizor miał wystarczającą wentylację, aby uniknąć przegrzewania. Nie powinien być umieszczany w zamkniętym szafie lub blisko źródeł ciepła, takich jak grzejniki.

Inną kwestią jest zabezpieczenie urządzenia - często kosztownego. Jeśli np. znajduje się na nisko położonej komodzie, łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której np. dzieci doprowadzą do jego upadku. Warto więc unikać umieszczania telewizora w miejscach, gdzie może być łatwo przewrócony lub uderzony, zwłaszcza jeśli w domu są maluchy lub zwierzęta. To ważne np. dla posiadaczy kotów - ze względu na ich zamiłowanie do wchodzenia na meble, brak zabezpieczenia telewizora może być bardzo kosztowny.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.