Inwerter solarny to jedno z najważniejszych urządzeń w instalacji fotowoltaicznej, które zmienia energię słoneczną w energię elektryczną. Jakie to może przynieść korzyści, zarówno dla domów, jak i firm?
Oto kilka przykładów:

1. Posiadanie inwerterów solarnych daje pełną niezależność energetyczną. Jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną typu OFF-GRID, możemy produkować energię elektryczną w pełni samodzielnie i niezależnie, gdyż nie jesteśmy podłączeni do wielkich sieci energetycznych. W tego typu systemach energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne trafia właśnie do inwertera solarnego, który przekształca prąd stały w prąd przemienny (najczęściej podobne jak w naszych gniazdkach 230VAC/50Hz). Nadwyżki wyprodukowanej energii są magazynowane w akumulatorach bez potrzeby wysyłania ich do sieci energetycznej jak w wypadku standardowej instalacji ON-GRID (czyli podłączonej do sieci energetycznej). Korzystamy z tych nadwyżek energetycznych do zasilania sprzętu RTV-AGD np. w momencie awarii prądu. Daje nam to możliwość stworzenia własnej mini-elektrowni i autonomii energetycznej.

2. Oszczędności na rachunkach za energię elektryczną: Inwerter solarny pozwala na produkcję własnej energii elektrycznej z paneli słonecznych. Wyprodukowana energia może być bezpośrednio wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w domu lub firmie, co zmniejsza potrzebę korzystania z energii z sieci energetycznej. Im większa część wyprodukowanej energii jest zużywana samodzielnie, tym mniejszy jest rachunek za energię elektryczną.

3. Optymalizacja zużycia energii (szczególnie w przypadku instalacji ON-GRID): Dzięki inwerterowi solarnemu można świadomie zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Można planować korzystanie z energii w taki sposób, aby jak największa ilość energii pochodziła z paneli słonecznych. W godzinach największej produkcji energii słonecznej można planować w domu korzystanie z urządzeń o dużej mocy, takich jak pralka, suszarka, zmywarka, klimatyzator. Dzięki temu energia pochodzić będzie głównie z paneli słonecznych, a nie z sieci, co pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Jakie są korzyści płynące z instalacji inwerterów solarnych w domach i firmach?

Źródło: https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwertery-solarne-sinus-pro-s-z-regulatorem-mppt/

4. Wartość nieruchomości: Instalacja inwertera solarnego może zwiększyć wartość naszej nieruchomości i przyciągnąć potencjalnych nabywców. Coraz więcej osób docenia zalety energii odnawialnej i poszukuje domów wyposażonych w systemy fotowoltaiczne.

5. Długoterminowa inwestycja: Instalacja inwertera solarnego jest długoterminową inwestycją. Mimo początkowych kosztów instalacji, koszty eksploatacji są zazwyczaj niższe niż koszty zakupu energii elektrycznej z sieci. Inwestycja w panele słoneczne i inwertery może zwrócić się w dłuższej perspektywie czasowej, przyczyniając się do oszczędności finansowych na przestrzeni lat.

6. Ochrona środowiska: Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, której produkcja nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych. Korzystanie z energii słonecznej do zasilania działalności domu, a szczególnie firm, zakładów przemysłowych redukuje emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. W ten sposób firma może odegrać swoją rolę w walce ze zmianami klimatycznymi i chronić środowisko.

7. Pozytywny wizerunek firmy: Posiadanie inwertera solarnego przez firmę to sygnał dla klientów, otoczenia, że dana marka angażuje się na rzecz ochrony środowiska. Tego typu działania i inwestycje w energię odnawialną mogą więc przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Klienci, inwestorzy i partnerzy biznesowi często doceniają zaangażowanie firm w ochronę środowiska. Posiadanie inwertera solarnego może przyciągać klientów, którzy preferują firmy działające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ten sposób firma może pełnić rolę lidera i przyczyniać się do rozwoju bardziej zrównoważonego i ekologicznego sektora biznesowego.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.