Znalazłeś już swój wymarzony kawałek przestrzeni? Wiesz gdzie chcesz kupić swoje mieszkanie lub wybudować piękny dom? Wszystkie plany już gotowy jednak zabrakło jednego - pieniędzy? To czas w którym wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego który pozwoli im spełnić swoje marzenia o własnej nieruchomości.

Czym jest kredyt?


Osoby które decydują się na zaciągnięcie kredytu powinny dokładnie wiedzieć czym jest ten produkt bankowy. Kredyt jest zobowiązaniem, które bank zgadza się udzielić kredytobiorcy na określonych warunkach, na określony czas i w określonej kwocie. Kredytobiorca zaś jest zobligowany do przestrzegania warunków umowy kredytowej oraz regularnej i stałej obsługi swojego zobowiązania.

Kredyt hipoteczny zaciągany jest na poczet kupna nieruchomości. W umowie kredytowej powinny znaleźć się takie dane jak:
  • cel kredytu

  • strony kredytu

  • kwota kredytu

  • wysokość prowizji i oprocentowania kredytu

  • okres kredytowania

  • i inne


Kto może wziąć kredyt?


Aby móc zaciągnąć kredyt niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej. Zdolność kredytową bank rozumie przez zdolność do regularnej i stałej obsługi zobowiązania. Zdolność kredytową bank wylicza na podstawie twoich stałych dochodów a także wydatków na rachunki.

Bank musi wiedzieć czy po opłaceniu niezbędnych rachunków stać cię będzie na regularną i stałą obsługę kredytu. To również bardzo ważna informacja dla ciebie jako kredytobiorcy jak wiele pieniędzy zostanie w twoim budżecie domowym po opłaceniu bieżących spraw.

Czym jest wskaźnik Wibor?


Starając się o kredyt powinieneś poznać i dowiedzieć się czym ten wskaźnik jest. Niektóre osoby które posiadają już kredyt z oprocentowaniem zmiennym zastanawiają się nad rozwiązaniem jakim jest wibor pozew zbiorowy.

Jednak aby dowiedzieć się czy ty również możesz skorzystać z tego rozwiązania należy skontaktować się ze specjalistą który dokładnie przeanalizuje Twoją umowę kredytową i powie ci jakie kroki są najlepsze w twojej sytuacji.

Jakie są inne rodzaje kredytów?


Chcesz poznać inne rodzaje kredytów? Wyróżnić można kredyt dla klientów indywidualnych a także kredyt dla firm. W przypadku kredytów indywidualnych wyróżniamy kredyty konsumenckie i mieszkaniowe. Do kredytów konsumenckich zaliczają się kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki a także karta kredytowa. W przypadku kredytu mieszkaniowego to kredyt hipoteczny a także kredyt o zabezpieczeniu innymi z hipoteka.

Dla klientów firmowych są dwie propozycje. Jest to kredyt obrotowy i kredyt inwestycyjny. Kredyt obrotowy służy do sfinansowania bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Kredyt inwestycyjny zaś jest przeznaczone na sfinansowanie realizowanych przez firmę przedsięwzięć.

Różnice między kredytem a pożyczką


Chociaż potocznie stosujemy je zamiennie to jednak nie oznaczają tego samego. Musisz pamiętać że stroną umowy w przypadku kredytu zawsze jest bank. W przypadku pożyczki stroną umowy może być każdy kto posiada odpowiednie środki finansowe do tego aby pożyczyć pieniądze. Dodatkowo w przypadku kredytu umowa zawsze musi zawarta być na piśmie. W przypadku pożyczki umowa na piśmie musi być zawarta powyżej 1000 zł.

W umowie kredytowej musi być określony cel na który chcemy przeznaczyć pieniądze. W przypadku pożyczki cel może być dowolny. W umowie kredytowej termin spłaty jest określony w umowie. W przypadku kredytu mamy pełną jasność. W przypadku pożyczki nie musi być on określony. W tym przypadku po wypowiedzeniu umowy przez pożyczającego pożyczkobiorcę ma sześć tygodni na spłatę zobowiązania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.