Wybór wycinarki CNC przekłada się na wiele aspektów jej wykorzystania w zakładzie. Jednym z nich, kluczowym zwłaszcza w kontekście produkcji seryjnej, jest wydajność i szybkość działania. Sprawdźmy, które urządzenia sprawdzą się pod tym względem najlepiej.

Różne wycinarki na różne potrzeby


Inwestycja w wycinarkę CNC ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstwa. Jednocześnie duża różnorodność rozwiązań i technologii sprawia, że podjęcie wyboru nie zawsze jest proste. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Kluczową rolę odegra oczywiście wykorzystywana technologia cięcia.

Przede wszystkim wpływa na rodzaj materiałów, które mogą być poddawane obróbce. Bardzo istotna jest jednak również jakość i prędkość cięcia, a także kultura pracy urządzenia czy jego rozmiar. Koniec końców z pewnością dobierzesz wycinarkę CNC dostosowaną do potrzeb Twojego zakładu.

Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu na jej wybór i podjąć odpowiednią decyzję. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat wydajności pracy poszczególnych typów maszyn.

Jaka technologia pozwala na najszybsze cięcie?


Jeśli szukasz wycinarki CNC, zapewne zależy Ci na połączeniu precyzji, jakości, ekonomiczności i wydajności cięcia. Musisz jednak wziąć również pod uwagę materiały, które mogą być obrabiane przy użyciu konkretnego urządzenia. Bardzo szybką metodą jest cięcie laserowe.

Skupiona wiązka lasera wyróżnia się również bardzo dużą uniwersalnością: będziesz w stanie ciąć nią niemal dowolne materiały. Z drugiej strony istotnym ograniczeniem jest ich grubość: laser najlepiej sprawdzi się do 25 mm. Sama inwestycja wiąże się przy tym ze sporym wydatkiem. Jeśli szukasz szybkiej wycinarki, która poradzi sobie ze zdecydowanie grubszymi blachami, optymalnym rozwiązaniem będzie wycinarka plazmowa.

Jej istotną zaletą jest duża szybkość cięcia, wadą jest natomiast znaczne ograniczenie materiałów, które można obrabiać w ten sposób: sprawdzi się wyłącznie w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny.

Hybrydowe rozwiązania dają większą elastyczność


Inne technologie cięcia, takie jak cięcie gazowe czy wodne, wymagają więcej czasu na obróbkę. Ale również mają swoje zalety. Maszyny water jet są bardzo uniwersalne. Strumieniem wody pod dużym ciśnieniem z dodatkiem ścierniwa będziesz w stanie przecinać niemal dowolny materiał.

Cięcie gazowe sprawdzi się zwłaszcza w przypadku obróbki niskowęglowych blach, jednak wciąż cieszy się dużą popularnością za sprawą ekonomiczności. Rozsądnym rozwiązaniem jest wobec tego zastosowanie hybrydowych wycinarek CNC dostępnych w ofercie Eckert.

Możesz kupić urządzenie, które będzie łączyło w sobie zalety cięcia tlenem i cięcia plazmą lub cięcia plazmowego i wodnego. Dzięki temu możesz zdecydować, z której technologii korzystać w konkretnym przypadku, a nawet łączyć je ze sobą w ramach realizacji jednego projektu. To najlepszy sposób na uzyskanie z jednej strony dużej szybkości cięcia, a z drugiej ekonomiczności lub uniwersalności.

Chcesz większej wydajności? Postaw na automatyzację


Sama technologia cięcia to nie wszystko. Aby uzyskać najwyższą wydajność, musisz postawić na automatyzację - i to w całym przedsiębiorstwie, a zwłaszcza w dziale produkcji. Zaawansowane wycinarki CNC oczywiście bazują na nowoczesnych sterownikach umożliwiających bardzo precyzyjne wskazywanie parametrów cięcia, w tym m.in. konfigurowanie produkcji seryjnej. Dają również możliwość integracji maszyn z wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami teleinformatycznymi. To dzięki nim osiągniesz efekt synergii i najwyższą efektywność obróbki.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.