Królowa nauk - jaką zwykła być nazywana matematyka - jest z pewnością jednym z najcięższych (o ile nie najcięższym) przedmiotów. Dlaczego tak jest?
Odpowiedź nie jest zadziwiająco trudna. Generalnie matematyka nie opiera się na żmudnym zapamiętywaniu danych, następujących po sobie partii materiału, a na umiejętności rozwiązywania zadań. Owa umiejętność jest związana z logicznym myśleniem, wobec czego niejako rozwój obu idzie w parze. Nadto, obszary mózgu ludzkiego odpowiedzialne za zdolności matematyczne, odpowiadają również za umiejętność zapamiętywania - stąd matematyka wywiera również wpływ bezpośrednio na organizm człowieka! Niewątpliwie liczba godzin matematyki w ramach publicznego systemu oświaty, jak i sposób jej nauczania, pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też w dzisiejszym artykule przedstawione zostanie, dlaczego lekcje prywatne z matematyki są aż tak przydatne i w jaki sposób polepszają wyniki uczniów.

Mankamenty szkolnego programu nauczania


Nie jest żadną tajemnicą, że publiczny system szkolnictwa w Polsce daleko ma do ideału. Przede wszystkim programy nauczania są zbyt szerokie - niemożliwym jest ani ich przerobienie w roku szkolnym, ani nawet zapamiętanie całej objętej nimi materii. Generalnie więc nauczyciele matematyki, chcąc wyrobić z materiałem, niejednokrotnie nie mogą poświęcić odpowiedniej ilości czasu każdemu uczniowi. Po drugie, nauczanie w Polsce w głównej mierze oparte jest na nauczaniu na pamięć - nie da się tak nauczyć matematyki, albowiem - jak już wspomniano - wymaga ona przede wszystkim zrozumienia danego zagadnienia i nabycia umiejętności rozwiązywania zadań. Wydaje się, że problemów nauczania matematyki w szkołach publicznych jest znacznie więcej, niemniej nie jest to miejsce, ażeby je wszystkie zgromadzić.

Formy nauczania pozaszkolnego


W obecnych czasach, w związku z rozwojem nauczania zdalnego, możliwości nauczania matematyki poza szkołą są niemal nieograniczone. Nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problemem, aby uczeń (nawet z małego środowiska, bez dostępu do bazy korepetytorów) uczęszczał na zajęcia prowadzone przez nauczyciela mieszkającego w miejscowości na drugim końcu Polski. Korepetycje - czy to zdalne, czy też stacjonarne - stanowią więc pierwszą formę nauczania pozaszkolnego. Drugą są lekcje organizowane przez podmioty dla większej ilości uczniów - wiele szkół organizuje przykładowo zajęcia dla grup osób przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Istnieje również możliwość nauki matematyki na własną rękę, korzystając z powszechnie dostępnych w internecie źródeł, takich jak chociażby YouTube, czy też przeróżne fora internetowe zrzeszające pasjonatów tego przedmiotu. Metoda ta jest najbardziej jednak dyskusyjna, ponieważ przede wszystkim - jak już wielokrotnie wspominano - matematykę należy zrozumieć. Wobec tego istotnym ułatwieniem dla ucznia jest, gdy ma możliwość bezpośredniego zwrócenia się do swojego nauczyciela, jak dane zadanie powinno być rozwiązywane.

Wpływ pozaszkolnych form nauczania na wyniki uczniów z matematyki


Generalnie rzecz ujmując, nie ma najmniejszego sensu opieranie odpowiedzi na przedmiotowe pytanie na jakichkolwiek badaniach naukowych - oczywistym jest, że korzystanie z pozaszkolnych podmiotów organizujących lekcje z matematyki przynosi wymierne efekty w postaci polepszenia wyników osiąganych przez uczniów. Oczywistym jest, że przykładowo podczas korepetycji, prywatny nauczyciel ma znacznie większe możliwości przekazania swojemu podopiecznemu niezbędnej wiedzy, zdiagnozowania popełnianych błędów i w konsekwencji ich wyeliminowania. Taki korepetytor może również na bieżąco dopasowywać program nauczania do bieżącej wiedzy i umiejętności danego ucznia - jeżeli dziecko lepiej sobie radzi z jednym zagadnieniem, można na nie poświęcić mniej czasu, a zaoszczędzony wykorzystać na sprawiające większe problemy tematy. Korzystanie z korepetycji czy też oferty szkół prywatnych stanowi świetny sposób na polepszenie wyników w nauce, jak i przygotowanie się do egzaminu maturalnego - i to nie tylko z matematyki, ale praktycznie z każdego przedmiotu.

Podsumowanie


Matematyka może i nie jest dziedziną najprostszą, niemniej przez sam fakt jej nauki rozwojowi ulega mózg w zakresie zdolności zapamiętywania. Nadto, rozwija się umiejętność logicznego, wynikowego myślenia. Dlatego też niewątpliwie warto poza nauką matematyki w szkole publicznej, skorzystać z bogatej oferty korepetycji. W tym miejscu koniecznie trzeba zachęcić do odwiedzenia strony internetowej BUKI School. BUKI School oferuje możliwość skorzystania z specjalnie przygotowanych korepetycji z matematyki, które pozwolą bardzo szybko nadrobić wszelkie zaległości lub nabyć dodatkowe. Korepetycje z matematyki na BUKI School stanowią gwarancję sukcesu dla każdego ucznia!

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.