Nie da się ukryć, że budowa domu to zawsze dość drogie przedsięwzięcie. Nie może zatem dziwić, że wielu inwestorów szuka skutecznych sposób na to, jak na takiej budowie nieco zaoszczędzić. Na szczęście takie sposoby są. Na co zatem warto zwrócić uwagę, planując budowę domu, aby ta nie pochłonęła zbyt dużych środków finansowych?

Tańszy projekt i tańsza działka


Proces budowy domu zawsze zaczyna się od wyboru projektu. Już na tym etapie można nieco zaoszczędzić. Zlecenie przygotowania indywidualnego projektu domu, choć daje duże możliwości, to jest jednak drogim rozwiązaniem. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zdecydować się na zakup gotowego projektu, a następnie na jego adaptację do posiadanej działki. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze. Dodatkowych oszczędności poszukać można także na etapie zakupu działki. Dużo droższe są działki pod budowę w granicach administracyjnych miasta i działki w tzw. młodych dzielnicach. Z kolei tańsze działki oferowane są na terenach wiejskich. Chcąc zatem zaoszczędzić na zakupie działki, warto wybrać lokalizację poza miastem. Sposobem na dodatkowe oszczędności jest także wybór działki z gruntem nośnym. Dzięki temu nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych prac, aby przystosować działkę pod budowę domu.

Oszczędności w budowie: jak zadbać o margines bezpieczeństwa w planie budowy domu?

Wielkość domu i technologia budowy


Aby zaoszczędzić pieniądze na budowie domu, koniecznie trzeba przeanalizować własne potrzeby. Mowa tu o wielkości domu i liczbie pomieszczeń. Pozwoli to na wyeliminowanie ryzyka wybudowania zbyt dużego domu, co w przyszłości może się okazać po prostu nieekonomiczne. Pamiętać trzeba, że im większy budynek, tym choćby większe koszty ogrzewania. Dlatego istotne jest, aby dobrze się zastanowić nad tym, jakie i ile pomieszczeń będzie na pewno potrzebnych. Czy potrzebne będą dwie łazienki, czy może tylko jedna? Czy takie pomieszczenia jak spiżarnia lub pralnia będą potrzebne, czy być może zupełnie zbędne? Na ostateczne koszty inwestycji duży wpływ ma technologia budowy. Najpopularniejsze, ale i drogie są domy murowane. Tańszą alternatywą mogą być domy szkieletowe i domy drewniane. Najdroższe są obiekty budowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wybór technologii budowy domu nie powinien być przypadkowe. Istotne są tu nie tylko własne wyobrażenia, ale także konkretne zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Warto zatem zapoznać się wcześniej z opiniami ekspertów.

Oszczędności w budowie: jak zadbać o margines bezpieczeństwa w planie budowy domu?

Materiały budowlane


Materiały budowlane drożeją w bardzo szybkim tempie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować ich koszty, a tym samym zaoszczędzić na ich zakupie. Nie oznacza to jednak, że materiały budowlane kupować trzeba jedynie w najniższych cenach. Są bowiem takie elementy, na których oszczędzać się nie opłaca. Mowa tu choćby o materiałach niezbędnych do wylania fundamentów, na których wybudowany zostanie dom. Nie warto także zbytnio oszczędzać na materiałach izolacyjnych. Niska jakość takich materiałów to duże ryzyko szybkiego pojawienia się wilgoci. Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie na rynku wysokiej jakości zamienników. Takie materiały są dużo tańsze, a niczym pod kątem jakości nie różnią się od oryginalnych materiałów budowlanych. Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu zakupionych materiałów budowlanych przed zniszczeniem lub kradzieżą. Taka bowiem sytuacja oznacza konieczność zakupu nowych materiałów, a tym samym dodatkowe wydatki. Rozwiązaniem jest tu ubezpieczenie domu w budowie. Oczywiście po zakończeniu budowy konieczne będzie także pełne ubezpieczenie domu. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed skutkami zdarzeń losowych. Pamiętać też trzeba, aby sporządzając kosztorys budowy zadbać o finansowy margines bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć dodatkowych problemów w przypadku wzrostu cen materiałów w trakcie budowy.

Oszczędności w budowie: jak zadbać o margines bezpieczeństwa w planie budowy domu?

Konstrukcja dachu i materiały wykończeniowe


Zaoszczędzić można także na konstrukcji dachu. Będzie to możliwe, jeśli zapadnie decyzja o budowie domu o prostej bryle. Choć dachy wielospadowe, mansardowe czy kopertowe mogą się pięknie prezentować, to ich budowa pochłania niemałe koszty. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest budowa protego dachu jednospadowego. Na koniec kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o materiałach wykończeniowych. W tym przypadku także warto dokładnie przeanalizować ceny i w niektórych przypadkach postawić na alternatywne rozwiązania. Przykładem może być tu wybór imitujących drewno paneli zamiast desek drewnianych. Jak zatem widać, oszczędności w przypadku budowy domu są możliwe. Konieczna jest jedynie dokładna analiza cen i wybór takich rozwiązań, które są rzeczywiście optymalne.

Artykuł sponsorowany

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.