Od 1 stycznia wzrosła praca minimalna, co spowodowało zmiany również dla osób prowadzących działalność nierejestrowaną.
Podatnicy nie muszą rejestrować swoich działalności, jeżeli ich miesięczny przychód nie przekracza 75 procent płacy minimalnej. Wzrost płacy minimalnej każdorazowo oznacza też podwyższenie limitów związanych z miesięcznym przychodem. Sejm pracuje też nad przebudową przepisów dotyczących działalności nierejestrowanej.

Podatnicy prowadzący działalność nierejestrowaną, nie muszą opłacać składek ZUS, które bywają dużym obciążeniem, szczególnie przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Osoby, które zdecydowały się na działalność nierejestrowaną nie musiałyby płacić podatku w 2023, gdyż kwota wolna aktualnie wynosi 30 tys.

Od 1 stycznia pensja minimalna wzrosła do 4242 zł, kolejna podwyżka zaplanowana jest na 1 lipca 2024, wtedy minimalne płace będą sięgać już 4300 zł. Co to oznacza dla osób prowadzących nierejestrowaną działalność gospodarczą? Ich przychody w pierwszym półroczu 2024 nie mogą przekroczyć 3181,15 zł a w drugim 3225 zł. Rocznie będzie można łącznie zarobić 38,4 tys złotych, pamiętając o limitach miesięcznych.

Do sejmu trafił projekt, który może przyczynić się do zwiększenia aktywności osób zainteresowanych prowadzeniem nierejestrowanej działalności. Projekt ma zamienić miesięczną kwotę przychodu na roczną, limit roczny. Aktualnie obowiązujące przepisy nie pozwalają między innymi na wytworzenie i sprzedaż większej ilości produktów w ciągu miesiąca. Zmiana na limit roczny dawałaby dużo większą swobodę w tym zakresie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.