Morsowanie staje się coraz popularniejsze. Kąpiele w zimnej wodzie mają bardzo dobry wpływ nie tylko na ciało, ale i na umysł, wyzwalają endorfiny i poprawiają samopoczucie. Niestety morsowanie nie jest do końca legalne, o czym nie wie większość zwolenników tej aktywności.
Większość z morsów działa samowolnie i kąpie się w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Niektórzy działają w grupach i klubach, które mają własne statuty i zasady, co nie znaczy, że działają zgodnie z prawem. Większość grup nawet tych formalnych, korzysta z miejsc, w których jest zakaz kąpieli. Morsowanie jest jednak sprzeczne z prawem, nawet w przypadku kąpielisk legalnych. Obowiązujące przepisy upoważniają gminy do wyznaczania okresu kąpielowego między 1 czerwca a 30 września. Korzystanie z kąpieliska poza wyznaczonymi ramami czasowymi jest zabronione.

W celu pełnego zalegalizowania morsowania konieczne byłoby wyznaczenie nowego okresu kąpielowego między październikiem a marcem kolejnego roku oraz ustalenie zasad korzystania z kąpielisk w tym czasie. Nowelizacji wymagałaby też ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, należałoby dopisać w art. 5 ust 2 pkt 1 obowiązek wytyczania strefy dla kąpielisk w sezonie jesienno-zimowym o głębokości do 1,8 m. Nad tymi zmianami zastanawiają się już posłowie, co jest pozytywnym zwiastunem nadchodzących zmian.


Wyznaczenie legalnych miejsc dla morsów pozwoli też na ochronę przyrody. Niektórzy ze zwolenników lodowatych kąpieli wybierają na tę aktywność miejsca, gdzie występują rośliny chronione, czy bytują zwierzęta.

~aToKto

09-02-2024 11:15 2 1

I bardzo dobrze że robią to nieleganie! Właśnie w tym czasie legalności od 1.06 do 30.09 w 2022r utonęło w Polsce 442 osoby, tak wszystkie gminy wyznaczają bezpieczne kąpieliska! A od 1 Października do 30 Maja nie ma żądnych utonięć lub jakieś może pojedyncze przypadki na lodzie w całej Polsce a nie podczas morsowania.Ot i cały paradoks prawa i jakiejś tam legalności.Gdzie się państwo wpieprza rodzi więcej szkody niż pożytku.
Odpowiedz

~SOMGORSI

02-02-2024 16:26 2 3

W tym kraju legalnie tylko można kraść kasę
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.