Koenzym Q10 to nie tylko składnik kremów. Sprawdź, jak ważną rolę odgrywa w Twoim organizmie.

Koenzym Q10 i jego wpływ na organizm


Koenzym Q10 znany również jako ubichinon jest organicznym związkiem, który naturalnie występuje w komórkach organizmów żywych: ludzi, zwierząt, a także roślin. Pełni on niezwykle ważną funkcję w prawidłowym przebiegu licznych procesów życiowych. Bierze czynny udział w przemianie substancji odżywczych w energię, a także stanowi bardzo silny przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed wolnymi rodnikami oraz stresem oksydacyjnym. Dzięki walce z wolnymi rodnikami pomaga zapobiegać licznym schorzeniom o podłożu sercowo-naczyniowym, neurodegeneracyjnym i spowalnia procesy starzenia się.

Koenzym Q10 wspiera pracę serca, dba o jego prawidłowy rytm, pomaga w regulacji ciśnienia krwi. Związek ten korzystnie oddziałuje także na układ odpornościowy. Stymulując organizm do produkcji limfocytów, bierze udział w budowaniu tarczy ochronnej przed infekcjami oraz rozmaitymi chorobami.

Kolejnym narządem, który korzysta na obecności koenzymu Q10 w organizmie, jest mózg. Substancja ta zwalcza związki negatywnie wpływające na pamięć i funkcje poznawcze, spowalnia skutki stresu oksydacyjnego, co w konsekwencji pozwala zapobiegać chorobie Alzheimera, a także Parkinsona.

Rola koenzymu Q10 w kosmetyce


Koenzym Q10 słynie przede wszystkim ze spowalniania procesów starzenia się komórek. Wybierając kosmetyki wzbogacone o ten związek, możesz liczyć na to, że Twoja skóra dłużej zachowa młody wygląd, elastyczność, jędrność oraz napięcie.

Aby zwiększyć skuteczność koenzymu Q10, warto wybierać kosmetyki, które mają go w swoim składzie: kremy, sera, maseczki, toniki, ale także sięgać po suplementy diety. Dostarczając ten dobroczynny związek organizmowi, zadbasz nie tylko o wygląd swojej skóry, włosów i paznokci, ale także o prawidłową pracę licznych narządów wewnętrznych.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 w diecie - jakie produkty naturalnie są wzbogacone o ubichinon?


Co jeść, by wesprzeć swój organizm i zapewnić mu jak najwięcej tej dobroczynnej substancji?
- Mięso wieprzowe i wołowe - w szczególności wątróbka i serce. Warto więc sięgać po pasztety, kaszankę, a także wypróbować gulaszu z serc.
- Mięso drobiowe - przede wszystkim udko.
- Tłuste ryby - łosoś, śledź, tuńczyk, pstrąg, sardynka, makrela.
- Oliwa z oliwek, olej sokowy, olej rzepakowy - możesz dodawać je do sałatek, sosów lub pić codziennie łyżkę na czczo.
- Pistacje, orzeszki ziemne, sezam - spożywaj samodzielnie jako przekąskę, wybieraj bazujące na nich batoniki z dobrym składem lub dosypuj do sałatek ze świeżych warzyw.
- Warzywa - brokuły, szpinak, brukselka.
- Owoce - winogrono, awokado.

Suplementacja koenzymem Q10 - jak ją wspomóc?


W celu zwiększenia efektywności przyjmowania preparatów zawierających koenzym Q10 warto wiedzieć, co ułatwia jego wchłanianie. Przede wszystkim to substancja, która rozpuszcza się w tłuszczach. Najlepiej więc wybierać suplementy w postaci kapsułek, zawierające w sobie olej. Alternatywą jest połykanie preparatu podczas posiłku bogatego w tłuszcze.

Koenzym Q10 to istotny składnik odżywczy, który pomoże Ci zachować dobre zdrowie i młody wygląd. Zadbaj więc o to, by Twój organizm miał go pod dostatkiem.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.