Osoby budujące lub remontujące wymarzony budynek mieszkalny, coraz częściej decydują się na zastosowanie wysoce nowoczesnego rozwiązania, jakim jest system inteligentnego domu. Zyskuje on na popularności ze względu na swoje niepodważalne zalety.
Inteligentny dom (Smart Home) to zbiorcze określenie dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Ujmując rzecz prosto, inteligentny dom to taki, z którym domownicy są w stanie się porozumieć oraz wydawać mu różnego rodzaju polecenia, czyli programować i sterować poszczególnymi funkcjami. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane - i nic dziwnego. Przyjrzyjmy się głównym zaletom inteligentnego domu, które stanowią powód jego rosnącej popularności.

Komfort i wygoda


Tym, co można w zasadzie od razu dostrzec, korzystając z inteligentnego domu, jest znacznie wyższa niż w tradycyjnym budynku wygoda życia. Wynika ona chociażby z tego, że wszystkimi urządzeniami w domu - od sprzętu AGD-RTV, poprzez lampy czy klimatyzator, po ogrzewanie - sterować można przy użyciu aplikacji mobilnej na smartfonie. Pozwala ona również włączać i wyłączać różnorakie urządzenia podłączone do inteligentnego gniazdka elektrycznego (smart plug). Nie trzeba się więc, przykładowo, podnosić z kanapy, fotela czy łóżka, aby zgasić światło lub włączyć klimatyzację - wystarczy sięgnąć po smartfona.

Komfort życia wynika też z tego, że inteligentny dom bardzo łatwo daje się spersonalizować pod gusta oraz potrzeby mieszkańców. Można zaprogramować ogrzewanie i klimatyzację tak, aby stale panowała ulubiona przez nas temperatura, albo żeby światło w dany pomieszczeniu włączało się lub gasło czy to o określonej porze, czy to wówczas, gdy wejście do niego wykryje czujnik ruchu.

Bezpieczeństwo


Dzięki urządzeniom wchodzącym w skład systemu inteligentnego domu wszystko, co znajduje się w środku, jest przez cały czas chronione. Można to docenić zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy szkole, pracy, na uczelni czy na wczasach. Na poziom bezpieczeństwa wpływać mogą takie komponenty Smart Home, jak:

- kamery do monitoringu;
- czujniki ruchu połączone z kamerą IP;
- czujniki gazu, dymu oraz czadu;
- inteligentne gniazdka przeciwko pożarowi bądź zalaniu.

Niskie rachunki


Kwestie ekonomiczne odgrywają w naszym życiu nader istotną rolę. I w tym zakresie inteligentny dom okazuje się rozwiązaniem wielce korzystnym. A to dlatego, że w sposób automatyczny generuje oszczędności. Wszystkie wchodzące w skład systemu czujniki, zapewniając bezpieczeństwo, pozwalają zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by przeznaczyć na naprawę szkód.

Co jeszcze ważniejsze, inteligentny dom zaprogramować można w taki sposób, aby zużycie energii dostosowane było do potrzeb użytkowników. Dzięki temu nie jest ona marnowana, co przekłada się na ograniczenie rachunków za elektryczność czy ogrzewanie do absolutnego minimum. Pomagają w tym m.in.:

1) Czujniki oświetlenia - mogą monitorować porę dnia i samodzielnie wyłączyć lampy, gdy zrobi się jasno. Ponadto zestawy inteligentnego oświetlenia automatycznie wyłączają światło po wyjściu z danego pomieszczenia.

2) Inteligentne gniazdka - dzięki nim za pomocą kilku kliknięć można ustalić, by po wybranej godzinie wszystkie urządzenia elektryczne były wyłączane. Poskutkuje to mniejszym zużyciem energii, czyli niższymi rachunkami za prąd.

3) Czujniki temperatury - mogą posłużyć do tego, by elektryczny grzejnik lub klimatyzator zakończył pracę w momencie osiągnięcia optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniu, bądź w chwili wykrycia przez czujnik okna jego otwarcie podczas naszego pobytu w domu. Dzięki temu maleją straty ciepła, podobnie jak rachunki za ogrzewanie.

To tylko wybrane zalety sprawiające, że inteligentny dom jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Po prostu, w system ten zdecydowanie warto jest zainwestować.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.