Telefon można ubezpieczyć nie tylko w ramach gwarancji na urządzenie, ale też z polisy mieszkania. Smartfon to urządzenie, które może być naprawdę wartościowe - niektóre modele kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto dowiedzieć się, jak chronić telefon na wypadek kradzieży lub uszkodzenia. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy.

Gdzie kupić ubezpieczenie? Kto może to zrobić?


Ubezpieczenie nowego telefonu jest niezwykle łatwym zadaniem. Kupujemy nowy smartfon, następnie możemy objąć go ochroną na przykład z polisy mieszkaniowej. Telefon można ochronić przed kradzieżą czy uszkodzeniem na kilka różnych sposobów. Gdzie ubezpieczyć telefon? Wszystko zależy, na jakie ubezpieczenie się zdecydujesz.

  • Polisa - to przedłużona gwarancja producenta telefonu. Wybrany model smartfonu jest w tym przypadku jedynym przedmiotem ubezpieczenia. Nie jest konieczne jego specjalne definiowanie.

  • Ubezpieczenie nieruchomości - w takim ubezpieczeniu smartfon nie ma bezpośredniej definicji. Oczywiście nie będzie to oznaczać, że urządzenia nie da się objąć ochroną. Wręcz przeciwnie. W polisie mieszkaniowej telefon należy do tak zwane mienia ruchomego, które podlega ubezpieczeniu.


Rozszerzoną gwarancję wykupić można w pakiecie ze smartfonem. Specjalna ochrona dotyczy jednak wyłącznie nowego urządzenia, a nie na przykład z rynku wtórnego. Jeśli chodzi o polisę mieszkaniową, może nabyć ją każdy, kto ma prawo do nieruchomości. Ubezpieczenie nieruchomości uwzględniające smartfony nabyć można w każdym momencie. Polisa mieszkaniowa umożliwia zabezpieczenie każdej ilości telefonów. Ważne jednak, aby dobrać właściwy zakres ochrony, a w sumie ubezpieczenia uwzględnić łączną ich wartość.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu telefonu?


Zakres ubezpieczenia telefonu obejmować powinien uszkodzenia mechaniczne, które wynikają między innymi z dewastacji lub zdarzeń losowych. Można też wykupić ochronę na wypadek kradzieży - tu do wyboru jest kilka wariantów, na przykład kompleksowe zabezpieczenie. Jeśli zamierzasz ubezpieczyć smartfon z polisy mieszkaniowej, czasami warto skusić się na rozszerzoną wersję. W podstawowej wersji jest ochrona murów od zdarzeń losowych. Wówczas wystarczy poszerzyć ją o ruchomości domowe, do których można zaliczyć między innymi smartfony. Aby uzyskać zabezpieczenie finansowe na różne sytuacje, warto dokupić inne dodatki.

Polisa mieszkaniowa może maksymalnie ochronić smartfon przed między innymi:

  • zdarzeniami losowymi (na przykład pożarem, wybuchem czy zalaniem),

  • przepięciem,

  • rabunkiem poza miejscem ubezpieczenia,

  • rabunkiem z włamaniem,

  • kradzieżą zwykłą,

  • dewastacją czy uszkodzeniem cudzego smartfonu.


Z ubezpieczenia nieruchomości ochronić można smartfon nawet przed 30 losowymi zdarzeniami. Jeśli chodzi o koszt polisy, wszystko zależy od wartości telefonu, zakresu i długości ochrony. W przypadku polisy mieszkaniowej kluczowa jest nieruchomość - jest to bowiem podstawowy przedmiot ubezpieczenia. Ubezpieczenie nowego telefonu w sklepie RTV kosztuje z kolei od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Płatności można dokonać w ratach miesięcznych. Dla kosztów polisy nie ma większego znaczenia, czy kupiłeś urządzenie online, czy stacjonarnie.

O czym jeszcze pamiętać, kupując polisę?


W niektórych sytuacjach można nie otrzymać odszkodowania za ubezpieczony telefon. Może być to spowodowane ograniczeniami obecnymi w polisach. W każdej ubezpieczalni są wyłączenia odpowiedzialności. Powinno się ich szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dołączonych do umowy. Rekompensaty można nie otrzymać, gdy na przykład smartfon został zepsuty celowo, przechowywany był w nieodpowiednim miejscu, zniszczony został pod wpływem używek, ma tylko drobne zarysowania lub odpryski, korzystasz z niego w nieprawidłowy sposób lub telefon został uszkodzony w wyniku uderzenia pioruna (a nie masz piorunochronu). Każda agencja ubezpieczeniowa ma swoje wyłączenia odpowiedzialności. Oznacza to, że wybrane zdarzenie może być wyłączone w jednej polisie, ale w drugiej już nie. Dlatego tak ważne jest czytanie umowy przed podpisaniem dokumentu.

Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia dla swojego telefonu, koniecznie zwróć uwagę na zakres ochrony oraz tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Pamiętaj też o cenie - nie powinna nadwyrężać rodzinnego budżetu. Prawda jest jednak taka, że kompleksowa ochrona urządzenia wymaga dużych nakładów finansowych.

Jeśli chcesz zainwestować w ubezpieczenie telefonu, dokładnie przeczytaj przyporządkowany umowie dokument OWU. Zapoznaj się z informacjami, przed czym chroni polisa, a przed czym smartfon nie będzie chroniony. Ubezpieczenie mieszkania zabezpieczające finansowo także telefon kupić można zarówno stacjonarnie, jak i online. Ubezpieczalnie i ich oferty warto zestawić ze sobą w specjalnych porównywarkach, dzięki którym można dopasować polisę pod swoje potrzeby. Można też samodzielnie ustalić zakres ochrony i wybrać sumy ubezpieczenia. Kalkulatory ubezpieczeń pozwalają natychmiast kupić polisę, która zacznie działać w wybranym dniu. Nawet jeśli będzie to następny dzień roboczy.

Artykuł Sponsorowany

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.