Nasze rachunki za energię nie zmniejszą się wyłącznie dzięki szczelniejszym oknom. Należy zadbać o stan całego systemu grzewczego. Tylko dobrze zaprojektowana i zaizolowana instalacja pozwoli nam przez długie lata cieszyć się niskimi opłatami oraz uchroni nas przed zawilgoconymi ścianami i sufitami.
  
- Planujemy używać naszych domów i mieszkań przez wiele lat, dlatego powinniśmy wybierać najlepsze izolacje, utrzymujące swoje początkowe parametry w długim okresie eksploatacyjnym. Poleca się materiały o strukturze zamkniętokomórkowej, które nie nasiąkają wodą ani nie dopuszczają wilgoci w głąb osłony – mówi serwisowi infoWire.pl Maria Witkowska z firmy Armacell. Odpowiednie będą spieniony kauczuk czy spieniony polietylen. Materiały te są łatwe w użyciu i montażu oraz mają bardzo dobre parametry cieplne, dzięki czemu doskonale izolują.

Trzeba zwrócić uwagę też na to, żeby instalacja została dobrze wykonana. „Jednym z dotkliwszych problemów wynikających z jej wadliwości są zacieki na ścianach lub sufitach. Przyczyną jest wilgoć, która skrapla się na rurach, a następnie wnika w tynk” – zauważa ekspertka.

Pamiętajmy, że stosowanie się do wymagań dotyczących energooszczędności wpływa nie tylko na zasobność naszego portfela, ale przede wszystkim na komfort życia w mieszkaniu lub domu. Dużo łatwiej i taniej jest zadbać o to w fazie projektowania instalacji niż np. w momencie pojawienia się pierwszych problemów z wilgocią.