Ślub, jedno z najpiękniejszych wydarzeń w rodzinie, to też spory wydatek. Nie tylko dla młodej pary, która organizuje uroczystość, ale też dla członków rodziny, którzy biorą w niej udział. Prezent dla świeżo upieczonych małżonków wymaga często sporych nakładów finansowych…
Dawno, dawno temu, zaręczeni robili długie listy prezentów, na które trafiały najróżniejsze przedmioty od dekoracji i bibelotów, przez pościel, ręczniki, sztućce, aż po drogie AGD jak żelazko czy pralka. Wiązało się to jednak z wieloma problemami, takimi jak zdublowane prezenty, nie pokrywające się z listą, czy nie takich marek, jak życzyła sobie para młoda. Nic dziwnego że trend wręczania gotówki z okazji ślubu przyjął się tak szybko. Wręczający mają jeden problem mniej – nie muszą chodzić na zakupy, wozić ze sobą prezentów, które mogłyby mieć czasem spore gabaryty, prezent pakują w kopertę, która mieści się nawet do niewielkich damskich torebek i mogą iść świętować razem z parą młodą. Dla młodych to też wygodne rozwiązanie – koperty razem z pamiątkowymi kartkami są łatwe do przetransportowania, a za gotówkę mogą sprawić sobie takie prezenty, o jakich marzą i jakie im odpowiadają.

Kilka kopertowych zasad

Pytanie „ile włożyć do koperty?” jest chyba najczęściej zadawanym przez wszystkie osoby zaproszone na wesele. Niektórzy pytają innych gości, inni – znajomych lub szukają rad w internetowych wyszukiwarkach. Prawda jest taka, że nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi. Pierwsza zasada mówi, żeby dać tyle, na ile cię stać. To może być inna kwota, kiedy ślub i wesele odbywają się w twoim mieście i nie ponosisz kosztów dojazdu czy noclegu, a inna wtedy, kiedy w związku z dojazdem musisz wyłożyć o wiele więcej pieniędzy niż symboliczna kwota na taksówkę. Inną zasadę można w skrócie opisać słowem „talerzyk”. Goście starają się dać wtedy młodym mniej więcej tyle, ile oni na nich wydali. Można założyć, że średnio koszt ugoszczenia jednej osoby w zależności od miejsca i wystawności imprezy może wynosić od 200 do 400 zł. Żeby uzyskać dokładniejszą kwotę można nawet zadzwonić do restauracji, w której odbywa się wesele. Nie musisz pytać ile dokładnie będzie kosztować wesele w dniu, w którym się na nie wybierasz, ale ogólnie o średnie koszty tego typu imprezy w danym lokalu. Takie informacje nie są poufne, a kwoty zwykle są zbliżone. Z kolei jeszcze inna zasada mówi, że na prezent można dać tyle, ile samemu się dostało. Jeśli więc młoda para bawiła się wcześniej na waszym weselu, możecie to potraktować jako wskazówkę co do kwoty, którą wypada im podarować.

Kto da więcej?

Niepisana zasada wymaga nieco droższych prezentów od najbliższej rodziny, czyli tej, z którą młodych wiążą więzy krwi. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, dziadków i… chrzestnych. Więcej wypada także włożyć do koperty, jeśli na wesele idziemy z dzieckiem lub dziećmi. Małe dzieci do dwóch lat są zwykle goszczone bezpłatnie, ale za starsze młodzi będą musieli już zapłacić i warto to uwzględnić wkładając banknoty do koperty. Z kolei mniej z czystym sumieniem mogą dać osoby, które się uczą lub nie pracują. Jeśli natomiast nie masz w ogóle gotówki na prezent, rozważ, czy warto iść na wesele. Może wystarczy sama obecność na ślubie? Pamiętaj jednak, że tego typu wytycznych nie należy jednak traktować zbyt dogmatycznie. Każda młoda para to potwierdzi, że wesela nie organizuje się dla pieniędzy. Ważniejsza jest obecność najbliższych, niż grubość wręczanej koperty. Zadbaj za to o to, jak wręczasz pieniądze. Wypłać pieniądze z banku zamiast bankomatu i poproś o nowe banknoty. Jeśli dajesz większą kwotę, zapytaj czy są dostępne wyższe nominały np. po 200 czy 500 zł. Zawsze możesz też zrobić przelew, którego potwierdzenie włóż do koperty. Dobrze też, jeśli koperta zawiera coś więcej niż pieniądze. Koniecznie dołóż kartkę z osobistą dedykacją. Opakowanie jest równie ważne co sam prezent i dotyczy to także pieniędzy dla pary młodej, a taka kartka będzie pamiątką na długie lata.

Jeśli w danym momencie nie dysponujesz gotówką to warto sprawdzić ofertę Providenta pod adresem: https://www.provident.pl aby uzyskać szybką pożyczkę przez Internet.