Płytki ceramiczne stanowią materiał wykończeniowy, który sprawdza się w dowolnym pomieszczeniu. Wystarczy wybrać płytki o odpowiednich właściwościach. Służą do wykładania podłóg i ścian, a także blatów czy obudowy wanny. Najgorętszym trendem są płytki wielkoformatowe. Co decyduje o ich popularności?

Płytki wielkoformatowe - czyli jakie?

Według specjalistów płytki wielkoformatowe mają powierzchnię przekraczającą 1600 cm². Zmieniające się trendy powodują jednak, że płytki uznawane wcześniej za duże są po prostu standardowe. Do takich zaliczają się na przykład modele o wymiarach 45 x 45 cm lub 60 x 60 cm. Obecnie za wielkoformatowe uważa się wersje 50 x 100 cm i 100 x 100 cm. Dostępne są nawet opcje 300 x 100 cm. Wymiar XXL jest pożądany w pomieszczeniach o przestronnym charakterze.

Efektowny design wnętrz z wykorzystaniem dużych płytek

Płytki o znacznych rozmiarach znakomicie wpisują się w aranżacje nowoczesne i minimalistyczne, ale dobierając odpowiedni wzór, można uzyskać klimat śródziemnomorski, skandynawski lub rustykalny. Zapewniają wrażenie jednolitej przestrzeni i wspaniale uwydatniają inne elementy designu wnętrza. Są pożądane ze względu na trwałość, wygodę eksploatacji i łatwość czyszczenia. Prostota form i lekkość dominują w projektowaniu wnętrz, a brak widocznych łączeń pomiędzy płytkami sprzyja uzyskaniu doskonałej spójności. Mogą być wykorzystywane w kuchni, łazience i salonie. Coraz częściej są stosowane również w sypialni. Odgrywają reprezentacyjną rolę w pomieszczeniach biurowych i szerokich korytarzach oraz holach. Podkreślają charakter danego miejsca. Powierzchnie wyłożone płytkami wielkoformatowymi wyglądają jakby były pozbawione łączeń pomiędzy płytkami. W rzeczywistości na gładkiej tafli istnieją spojenia, ale stosowana jest minimalna ilość fugi w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do płytek, co powoduje wizualny efekt idealnej gładkości. Duże płytki nie powinny być wykorzystywane jedynie w bardzo małych pomieszczeniach, gdzie na ścianie mieści się jedna płytka i skrawki pozostałych. Nowoczesne i stylowe płytki ceramiczne do różnych pomieszczeń proponuje www.domlazienkaplytki.pl. Można tutaj znaleźć również inne rodzaje modnych rozwiązań na ścianę i podłogę.

Imitacje betonu, kamienia i drewna

Wśród wielkoformatowych płytek dużą popularnością cieszą się wzory naśladujące beton i kamień. Surowy charakter betonu jest chętnie wykorzystywany we wnętrzach industrialnych. Płytki zamiast prawdziwego betonu nadają im bardziej elegancki charakter. Niejednorodna struktura i szeroki wachlarz szarości pozwalają stworzyć niebanalny projekt wnętrza. Szlachetnością i wyrafinowanym stylem odznaczają się płytki imitujące kamień. Kamień jest bardzo pożądanym materiałem ze względu na niebanalny wygląd, ale jego podatność na działanie kwasów owocowych i środków chemicznych powoduje, że trudno utrzymać go w nienagannym stanie. Pod względem czyszczenia i zachowania pięknego wyglądu przez wiele lat znacznie lepiej sprawdzają się płytki ceramiczne. Również modele drewniane są niezastąpione, ponieważ wiernie odzwierciedlają usłojenie drzewa i mogą być bez obaw wykorzystywane w wilgotnych pomieszczeniach.

Oceń artykuł