Styl skandynawski w aranżacjach wnętrz opiera się na minimalizmie, któremu daleko do bylejakości i nudy. Charakteryzuje się prostotą i nieprzeciętną estetyką. We wszystkich aranżacjach kuchni widoczna jest konsekwencja. Kuchnia zyskuje praktyczny wymiar, ale trudno oprzeć się też doznaniom wizualnym. W jaki sposób zaaranżować kuchnię zgodną ze skandynawskim nurtem?
Co wyróżnia styl skandynawski?
Opracowując projekt kuchni w stylu skandynawskim, trzeba mieć pełną świadomość, czym charakteryzuje się ten nurt aranżacji wnętrz. Od dłuższego czasu projektanci chętnie go polecają, ponieważ wnosi światło i przestronność do wnętrza. Wyróżnia się funkcjonalnymi rozwiązaniami i oszczędnością w kwestii doboru materiałów i elementów dekoracyjnych. Dominują w nim minimalistyczne formy, które mają swoje znaczenie, ale nie są nachalne. Dużą uwagę skupia oświetlenie kuchni. Dla Skandynawów bardzo ważne jest, aby naturalne światło wypełniało pomieszczenie. Wrażenie przestronności zapewniają jasne barwy. W skandynawskim stylu nie zawiesza się firanek i zasłon w oknach, co w Polsce nadal jest dość częste również w kuchniach. Zamiast nich należy zastosować białe lub beżowe rolety. Doskonałe rozwiązanie stanowią ponadto drewniane żaluzje. Wszystkie meble charakteryzują się prostymi kształtami. Uwagę zwraca za to staranne wykończenie.

Materiały wykończeniowe dominujące w kuchniach skandynawskich
Na aranżacje kuchni w stylu skandynawskim składa się wiele elementów. Najważniejsze są naturalne surowce i jasna kolorystyka, która rozświetla wnętrze i czyni je bardziej przestronnym. Powszechnie stosowanym materiałem jest drewno. W kuchni skandynawskiej można zaobserwować drewniane podłogi, ale też ściany. Kamień to kolejny naturalny materiał, z którego warto korzystać. Zamiast kamienia, który nie należy do najtańszych materiałów wykończeniowych można zastosować płytki ceramiczne, które go imitują. Doskonale prezentują się płytki ścienne do kuchni w barwach bieli i różnych odcieniach szarości. Jest to kolorystyka zapewniająca efekt większej przestronności wnętrza. Fronty mebli i blaty zwykle są w tych samych tonacjach, co płytki. W kuchni mogą znaleźć się dodatki z naturalnych materiałów takich jak bawełna, len i wiklina. Każdy, kto chce zaprojektować niepowtarzalną skandynawską kuchnię powinien poszukać ciekawych pomysłów na stronie MO.Design. Działająca w nowoczesnym duchu aranżacji wnętrz marka Mo proponuje wiele unikatowych produktów. Jest to marka z wieloletnią tradycją, która do niedawna nosiła nazwę Cermag.

Co zrobić, aby kuchnia zyskała indywidualny wymiar?
W kuchni skandynawskiej dopuszczalne jest ożywianie wnętrza przy pomocy drobnych energetycznych akcentów. Można kupić flakon, szklanki lub zastawę w mocnym kolorze. Wszelkie skromne gadżety stojące w kuchni również mogą przykuwać wzrok intensywną barwą. Należy pamiętać, że mają to być jedynie pojedyncze akcenty. Mile widziane kolory to błękit, zieleń, wrzos i odcienie żółtego.

Oceń artykuł