Żyrandole klasyczne zyskały popularność dzięki swojej uniwersalności, praktycznym zastosowaniom i elegancji. Na początku lat swojej świetności w czasach, gdy elektryczność była marzeniem wielu ludzi, zyskały uznanie dzięki prostej formie zmienianej na przestrzeni wieków w wielopiętrowe konstrukcje.

Krótka historia żyrandoli

Polikandyliony to pierwsze żyrandole, które przypominały tradycyjne świeczniki znane rodem ze średniowiecznych zamków, klasztorów i kościołów. W jednym dysku mieściło się aż szesnaście świec, a cały dysk podtrzymywany był dzięki ramionom na specjalnych zawiasach. Najczęściej wykonywano je z metalu i drewna. Dopiero z czasem piętra żyrandola zaczęto rozbudowywać tworząc coraz to nietypowe dekoracje i przy okazji zyskując oświetlenie o znacznie większych możliwościach.

Barok przyczynił się do prawdziwej oświetleniowej rewolucji i na zawsze zmienił kształt początkowych żyrandoli. Stały się one bardziej ozdobne, pełne przepychu i nietypowych, odważnych form; wręcz zachwycające, co widać szczególnie po oświetleniu w stylu glamour. Klasyczne, kryształowe żyrandole Baccarat są doceniane do dziś.

Kolorowe żyrandole i unikatowe wzornictwo

Przełomowym momentem było też wynalezienie elektryczności i to wtedy zrezygnowano ze świec na rzecz wygodniejszych żarówek. Pierwszym kolorowym żyrandolem, który powstał po zakończeniu II wojny światowej był ten, który został zaprojektowany przez włoskiego projektanta Gio Ponti. Został stworzony ze szkła Murano dla Veniniego i był czymś nowatorskim, niespotykanym, ponieważ nigdy przedtem nie tworzono tego typu projektów. To był czas, gdy zaczęto projektować nieco odważniejsze modele, choć nadal doceniano pierwowzory i na nich wzorowało się większość projektantów.

żyrandol kryształowy mona

Żyrandole w sypialni dodają jej romantyczności, pozytywnie wpływają na nastrój, a zarazem pozwalają wykreować wrażenie luksusu. Klasyczny żyrandol na pięć żarówek Essen od Ardant Decor bardzo dobrze podkreśli elegancję w białej lub beżowej sypialni. Natomiast do wnętrz bardziej nowoczesnych idealnym rozwiązaniem będą żywsze, kolorowe żyrandole ze szkła lub tworzywa sztucznego. W łazienkach żyrandole stosuje się głównie po to, aby móc je optycznie powiększyć, dlatego wieszany jest tak, aby odbijał światło w lustrze. W niewielkich przedpokojach sprawdzą się małe żyrandole o jasnych barwach tak, aby każdy gość poczuł się wyjątkowo.

Nieśmiertelne klasyczne żyrandole wracają do łask!

Współcześnie, największą popularnością cieszą się klasyczne, proste i minimalistyczne żyrandole takie jak na przykład żyrandol z kryształkami mona z delikatnym abażurem, który jest funkcjonalnym rozwiązaniem. Historia zatoczyła koło, gdyż powróciliśmy do dawnych form cechujących się prostotą. Oprócz standardowych żyrandoli wciąż są doceniane designerskie konstrukcje (np. żyrandole ze szklanych butelek lub minimalistyczne dyski z dużymi świecami podwieszane za pomocą haków). Jednak wciąż niezmienne pozostają klasyczne, kryształowe żyrandole, które idealnie pasują do industrialnych, minimalistycznych wnętrz. Najpiękniej prezentują się we wnętrzach starego budownictwa, w których dominują wysokie sufity.

Oceń artykuł