CNC to nowoczesna technologia, która zyskuje na coraz większej popularności. Innowacyjne rozwiązania sprawiają, iż jest ona niezwykle pożądana na rynku związanym z szeroko rozumianą produkcją.
Dotyczy to wszelkich branż, a do największych zalet CNC zaliczamy zwiększoną wydajność, efektywność oraz precyzję. Aby rozwinąć owe korzyści warto poznać budowę oraz rodzaje narzędzi wykorzystywanych w technologii CNC.

Właściwości obrabiarek CNC oraz ich efektywność

Efektywność narzędzi CNC ma ścisły związek z jej wydajnością. O tejże wydajności z pewnością świadczy możliwość numerycznego zaprogramowania pożądanych parametrów, które dotyczą przede wszystkim ostatecznego rozmiaru, kształtu oraz formatu obrabianego elementu. I właśnie w tym miejscu spotykamy się z kolejną – wspomnianą już zaletą, czyli wysoką precyzją produkcji. Skupienie się na najdrobniejszych detalach jest w tym przypadku konsekwencją systemu na które składa się specjalistyczne oprogramowanie. Seryjna produkcja niewielkich elementów z zachowaniem regularności walnie przyczynia się do całkowitego wyeliminowania błędu ludzkiego, a tym samym ogranicza narażenie na straty finansowe.

EBMiA

Czy wspomniane cechy stanowią efekt dopracowanej konstrukcji? Sprawdźmy!

Działanie obrabiarek CNC oraz ich budowa

Podstawą działania urządzeń CNC jest komputerowo sterowany procesor w którym zapisane są wszelkie istotne dane determinujące przebieg całego procesu produkcyjnego. Takie sterowniki cnc dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-sterowniki-c-287_62.html Funkcje sterownicze oraz regulujące w tym przypadku przejmowane są przez tzw. mikrokomputer zintegrowany z całą maszyną. Warto podkreślić, iż dane liczbowe zapisane w procesorze odnoszą się względem parametrów obróbki do których zaliczamy:
- głębokość skrawania
- prędkość
- częstotliwość
- rodzaj zabiegu

EBMiA

W konsekwencji narzędzia CNC mogą być wykorzystywane do wiercenia, toczenia, frezowania oraz nacinania.

Na koniec warto dodać, iż każda obrabiarka CNC wyposażona jest układ napędowy – pomiarowy i to właśnie dzięki niemu praca jest bardziej efektywna oraz wydajna. Zastosowanie tychże narzędzi przynosi wiele wymiernych korzyści, które coraz częściej wdrażane są do zakładów produkcyjnych pragnących się dynamicznie rozwijać.

Części do maszyn CNC znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl

EBMiA

Udostępnij ten artykuł znajomym: