Wyjazd na wakacje to dla wielu z nas spory wydatek. W przypadku wycieczek zagranicznych, często zapominamy, że do ceny wyjazdu musimy doliczyć jeszcze koszty paszportu. Warto być na nie przygotowanym. Sprawdźmy, ile kosztuje paszport.

Do jakich krajów potrzebny jest paszport?

Odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej i należy do Strefy Schengen, bez problemu możemy podróżować po Europie z dowodem osobistym. Kiedy planujemy wyjazd w dalsze zakątki świata to właśnie paszport jest podróżniczą przepustką, uprawniającą do odwiedzenia danego kraju.

Ceny

Cena paszportu jest uzależniona od kilku czynników - wieku, sytuacji rodzinnej i powodu starania się o dokument. Standardowo wydanie dokumentu ważnego na 10 lat kosztuje 140zł. Połowę tej kwoty zapłacą emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, kombatanci i osoby przebywające w domach opieki społecznej i zakładach opiekuńczych. Do 50% zniżki uprawnieni są także uczniowie do 13 roku życia i studenci.

Członkowie rodzin wielodzietnych mogą skorzystać z rabatu. Wystarczy, że przedstawią w urzędzie Kartę Dużej Rodziny. Dzięki temu rodzice zapłacą tylko 70zł, a dzieci odpowiednio – 15 zł (do 13 roku życia) i 35zł (od 13 do 25 roku życia).

Sytuacje wyjątkowe

Istnieją sytuacje, takie jak zmiana nazwiska czy brak miejsca na pieczątki wizowe w obecnym paszporcie, kiedy opłaty są naliczane przez urzędnika. Wysokość opłaty ustalana jest w oparciu o okres pozostający do upływu terminu ważności dokumentu.

Są też przypadki, gdy nie pobiera się żadnej opłaty. Tak jest w przypadku osób, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat, osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych (w przypadku konieczności leczenia poza granicami kraju) albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych oraz żołnierzy niezawodowych, wyznaczonych do służby za granicą.

Kiedy zapłacimy więcej?

Czasami opłata za dokument może być podwyższona o 200%. Dzieje się tak w przypadku, gdy posiadany przez nas paszport został utracony lub zniszczony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza. Wtedy do ceny wyjazdu musimy doliczyć aż 420zł. Jest to kwota, która wielu osobom utrudni wyjazd na wymarzone wakacje. Żeby z nich nie rezygnować i nie stracić wpłaconej w biurze podróży zaliczki, warto wziąć szybką pożyczkę online. Pieniądze bardzo szybko znajdą się na koncie, a tym samym wyrobienie nowego paszportu będzie tylko formalnością. Dodatkowa gotówka z pożyczki online(czytaj więcej proficredit.pl/pozyczki-online) przyda się także w przypadku zgubienia paszportu za granicą. Wtedy należy jak najszybciej zwrócić się do najbliższego polskiego konsulatu i wnioskować o nowy dokument. Opłaty za taki dokument są różne i zależą od kraju, w którym przebywamy. Warto być przygotowanym na taką sytuację i nie dopuścić, żeby zgubiony lub zniszczony paszport nie zepsuł nam urlopu za granicą.


Udostępnij ten artykuł znajomym: