Celem działania systemu alarmowego jest natychmiastowe wykrycie i co ważne – zasygnalizowanie nieautoryzowanego wejścia na teren obszaru przedsiębiorstwa, lokalu usługowego, a nawet domu prywatnego.
Współczesne systemy alarmowe to rozwiązania kompleksowe – łączące w sobie wiele rozbudowanych elementów, takich jak m.in. centrale, sygnalizatory, czujniki, komunikatory, czy dialery. Odpowiednie skonfigurowanie powyższych elementów gwarantuje niezawodność oraz skuteczność działania systemu alarmowego.

Jak wspominaliśmy – celem działania systemu alarmowego jest poinformowanie o zaistniałym fakcie, niezgodnym z wyznaczonymi procedurami. Innymi słowy – alarm ma nas poinformować w sposób błyskawiczny o ewentualnym włamaniu, bądź próbie włamania. Kompleksowe rozwiązania alarmowego są obecnie znacznie szersze – poszczególne funkcje informują nas również o wykryciu trującego dymu, wystąpieniu pożaru, a nawet nieszczelności instalacji gazowej. W momencie występowania któregoś z powyższych zjawisk w sposób natychmiastowy otrzymamy komunikat z informacją. Centrala alarmu, czyli kluczowy element systemu na nasze życzenie po odpowiednim zaprogramowaniu powiadomi również stosowne służby, takie jak straż pożarna, policja, czy prywatna firma ochroniarska z którą współpracujemy. W konsekwencji wzrasta nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort pracowników.

systemy alarmowe

W jaki sposób działa system alarmowy?

W skład podstawowego systemu alarmowego wchodzi zaledwie kilka ogniw. Oczywiście można ów system rozbudowywać oraz modernizować jednak w dobie współczesnym rozwiązań jest to dość kosztowne. Efektywność systemu alarmowego oparta jest o dobór odpowiednich czujników – zwłaszcza czujek ruchu, które odpowiedzialne są za aktywację alarmu w momencie wystąpienia niepokojącego zjawiska. Aby nie być za późno – dobrym rozwiązaniem może się okazać urozmaicenie systemu o funkcje dodatkowe jakimi są czujki magnetyczne i wibracyjne montowane na drzwiach oraz oknach. Wykrywają one niebezpieczeństwo jeszcze zanim dojdzie do incydentu.

systemy alarmowe

Do dodatkowych elementów układu alarmowego zaliczamy :
- czujki dymu
- czujki ruchu
- czujki gazu

Powyżej wspominaliśmy, iż kluczowym elementem, a właściwie sercem systemu jest centrala alarmowa. Jest to urządzenie, które jest odpowiedzialne za interpretację zdarzeń zachodzących w newralgicznych obszarze. Zadaniem centrali jest natychmiastowe przesłanie komunikatu właściwym organom oraz właścicielowi. Najpowszechniej stosowanym komunikatem jest komunikat treściowy.

Drugim kluczowym elementem jest oczywiście sygnalizator. To urządzenie dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Celem występowania sygnalizatora w układzie jest powiadomienie o konkretnym zdarzeniu. Najczęściej są to komunikaty akustyczne oraz świetlne. Ich skuteczność polega na tym, iż utrudniają działania potencjalnego intruza. Warianty zewnętrzne charakteryzują się trwałą obudową odporną na warunki atmosferyczne – wewnętrzne zaś posiadają obudowę wymienną, którą można dostosować do aranżacji wnętrza.

systemy alarmowe class=

Od jakich czynników zależy efektywność systemu alarmowego?

Skuteczny alarm uwarunkowany jest występowaniem dwóch podstawowych czynników – właściwego doboru urządzeń oraz poprawnego ich montażu. Istotną rolę w tych kwestiach odgrywa wywiad środowiskowy oraz rzetelne i profesjonalne wykonanie projektu. Już sama obecność systemu może zadziałać prewencyjnie i skutecznie odstraszyć włamywacza. Na koniec warto podkreślić, iż nigdy nie będziemy mieć gwarancji, iż system alarmowy – nawet ten najlepszy i najnowocześniejszy zadziała ze 100% skutecznością.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Montersi.pl oferujący wysokokiej jakoświ switche, routery i punkty dostępowe AP pod adresem: https://www.montersi.pl/switche-i-routery

systemy alarmowe