Skody są najchętniej kupowanymi samochodami 2 ostatnich dekad. Od 1998 roku Polacy kupili 310 355 egzemplarzy Fabii i 267 880 Octavii! Jeśli Ty również jesteś szczęśliwym właścicielem czeskiego klasyka, sprawdź, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC, AC i Assistance tego samochodu.
Skody cieszą się ogromnym powodzeniem wśród polskich kierowców. Skoda Fabia okazała się najchętniej kupowanym samochodem w ciągu ostatnich 20 lat! W 2017 roku oprócz Fabii na podium stanęła również kompaktowa Octavia.

Skoda - bezawaryjna i nowoczesna

Przyczyn ogromnego sukcesu Skody jest co najmniej kilka. Jedną z kluczowych są świetne opinie kierowców. Jak deklarują właściciele Octavii i Fabii - pojazdy są bezawaryjne, bezpieczne i niedrogie w eksploatacji. Kolejnym plusem marki jest atrakcyjna, nowoczesna stylistyka, dynamiczna linia oraz możliwość personalizacji wnętrza poprzez wybór jednej ze kilkuset kombinacji kolorystycznych. Te zalety odnoszą się szczególnie do nowych modeli 3. generacji.

Duże znaczenie ma również bogate wyposażenie dodatkowe, szeroka gama dostępnych silników oraz pojemna przestrzeń bagażowa. Niezaprzeczalnym walorem pojazdów marki Skoda jest także… niedrogie ubezpieczenie. W 2017 roku kierowcy Octavii i Fabii płacili za OC średnio 717 zł, w 2018 r. - tylko 668 zł. Na tańszą polisę w 2018 roku mogli liczyć jedynie kierowcy Dacii.

Najlepsze OC dla Skody

Koszt OC dla Skody należy do najniższych na rynku. Dlaczego?

Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciel bierze pod uwagę dane kierowcy (m.in.: wiek, stan cywilny, długość posiadania prawa jazdy) oraz parametry samochodu (pojemność silnika, przeznaczenie, rodzaj paliwa, a nawet… kolor lakieru). Pojazdy marki Skoda wybierają przede wszystkim doświadczeni kierowcy w średnim wieku, którzy potrzebują praktycznego auta na co dzień.

Tacy kierowcy często mają dzieci i są w związkach małżeńskich. Mają więc mniejsze predyspozycje do brawurowej jazdy, przez co stanowią stosunkowo niewielkie zagrożenie na drodze. Dzięki temu ta grupa kierowców może liczyć na atrakcyjne ceny ubezpieczeń. Tanie ubezpieczenie OC na Klaro.pl mogą kupić online, unikając prowizji pobieranej przez agenta ubezpieczeniowego - wyjaśnia doradca klienta z porównywarki ubezpieczeń Klaro.pl.

Skoda Skodzie nierówna, czyli który kierowca zapłaci najmniej?

Spośród wszystkich właścicieli aut marki Skoda najniższe stawki OC zapłacą kierowcy, którzy mają:
Octavię lub Fabię z małym silnikiem. Mniejsza moc silnika nie sprzyja rozwijaniu nadmiernych prędkości. Zmniejsza więc ryzyko kolizji;
pojazdy w kolorze… niebieskim. Jak pokazują statystyki, kierowcy niebieskich aut powodują najmniej stłuczek i mają najmniejsze skłonności do brawury;
pojazdy z silnikami na benzynę. Auta z instalacją LPG wybierają z reguły osoby, które każdego dnia pokonują wiele kilometrów. Duże przebiegi zwiększają ryzyko wypadku… a kwota polisy rośnie.

Więcej o czynnikach wpływających na składkę OC przeczytasz w artykule Cena ubezpieczenia OC - od czego zależy?.

Zakres ochrony OC niezależnie od firmy ubezpieczeniowej. Podstawowym kryterium wyboru polisy powinna być więc jej cena. Darmowa porównywarka umożliwia szybkie, precyzyjne i wygodne porównanie konkurencyjnych ofert na rynku. Bez konieczności żmudnego kalkulowania stawek na stronach internetowych każdego z nich - dodaje specjalista z Klaro.

Jak wybrać AC dla Skody?

W przypadku ubezpieczenia autocasco decydujący wpływ na stawkę ma zakres ochrony. Polisy w wariancie all risk zapewniające kompleksową ochroną od wszystkich ryzyk są najdroższe. Tradycyjne AC z węższym zakresem ochrony są sporo tańsze. Z drugiej strony – najtańsze autocasco chroniące wyłącznie np. na wypadek skutków żywiołów. Z tego powodu najtańsze autocasco może pozwoli Ci zaoszczędzić, ale czy się przyda?

Na szczęście z uwagi na techniczne parametry pojazdów marki Skoda stawki AC nie zwalają z nóg. Potwierdzeniem tego faktu są wyniki zestawienia najtańszych części aut kompaktowych przygotowanego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Skoda Rapid, trzecie - Skoda Octavia.

Części do aut Skoda są łatwo dostępne i niedrogie. Często zdarza się, że kilkunastoletnie samochody nadal nie wymagają wielkich nakładów na naprawę lub wymianę podzespołów. Koszty likwidacji szkody z AC nie są więc tak wysokie, jak w przypadku pojazdów innych marek - tłumaczy doradca z Klaro.

Ile kosztuje autocasco dla Skody Fabii?

Na potrzeby artykułu przyjęliśmy, że właścicielka samochodu ma 35 lat, mieszka w Warszawie, posiada 60% zniżki za bezszkodową jazdę, a prawo jazdy ma od 2014 roku. Auto to 10-letnia Skoda Fabia Classic z silnikiem benzynowym o pojemności 1390 cm3. Kobieta parkuje samochód na ulicy i zamontowała w samochodzie blokadę skrzyni biegów oraz alarm.

Najtańszą polisę AC dla 10-letniej Skody Fabii zaproponowało TU Uniqua. Koszt AC MIDI w wariancie Kosztorys to tylko 481 zł. Ubezpieczyciel zaoferował gratisowe NNW i Assistance. Nieco droższe, choć wciąż bardzo atrakcyjne cenowo AC w wariancie Kosztorys zaoferowały Compensa - 562 zł i Gothaer - 789 zł.

OC + AC + Assistance + NNW dla Skody Fabii

Najtańszy pakiet OC + AC + Assistance + NNW zaproponowało właścicielce Skody TU Link4. Jego cena wyniosła 1112,14 zł rocznie. Drugie miejsce na podium zajęła Aviva z ceną 1 205 zł, trzecie Allianz - 1224 zł. Wszystkie pakiety zawierają dodatkowo ubezpieczenie opon.

Jakie korzyści daje assistance dla Skody?

Dobrowolne assistance zapewnia wsparcie ubezpieczyciela w przypadku nieplanowanych zdarzeń drogowych - kolizji, stłuczki, nagłej awarii pojazdu, braku paliwa czy zatrzaśnięcia kluczyków w aucie. Jej koszt, podobnie jak koszt AC, zależy przede wszystkim od wariantu ochrony. Ze względu na łatwą dostępność oraz stosunkowo niskie ceny części, koszty assistance dla Skody nie będą wysokie.