Lokalizator GPS to już nie tylko rzeczywistość rodem z amerykańskich filmów. To coś, co może posiadać każdy – aby mieć pewność, gdzie jest dziecko, współmałżonek, pracownik we flotowym aucie. Urządzenie pomaga także znaleźć zgubione rzeczy. Namierzanie osób oraz przedmiotów jest dziś dostępne na wyciągnięcie ręki.

Lokalizator GPS - co to takiego?

Każdy lokalizator posiada wbudowany moduł GPS, który namierza urządzenia za pomocą satelity. Nadajnik GPS można umieścić w telefonie, samochodzie czy każdym innym miejscu – może to być nawet plecak. Lokalizator odbiera informacje o położeniu z satelity, następnie przesyła dane na serwer, opracowuje i odsyła do odbiornika. W przypadku, gdy GPS straci sygnał, informacje zostaną wysłane po ponownym wejściu w zasięg.

Urządzenie składa się z pamięci, modemu GPS, procesora oraz odbiornika GPS. Dzięki rozwojowi techniki lokalizatory stają się coraz dokładniejsze, dzięki czemu możliwe jest określenie położenia nawet do kilku metrów. Rozróżniamy lokalizator telefonu, morski i powietrzny, samochodowy i rowerowy oraz do lasu. Obecnie najpopularniejsze są nadajniki GPS w telefonach komórkowych – są one instalowane od kilku lat w smartfonach. Dzięki preinstalowanej aplikacji możemy bez problemu namierzyć zgubiony przedmiot.

W czym pomoże lokalizator GPS?

Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup takiego urządzenia. Śledzenie GPS jest dobrym pomysłem w kilku przypadkach. Lokalizowanie dzieci, współmałżonka czy osoby starszej jest bardzo popularne – nie tylko w telewizji. Wiele osób decyduje się na to ze względów bezpieczeństwa. Ludzie wykonują różne zawody, dzieci bywają zbyt ufne, a nestorzy miewają problemy z pamięcią. Wiedząc, gdzie są, można w razie potrzeby szybko zareagować i poinformować odpowiednie służby.

Obecnie urządzenia GPS służą przede wszystkim do śledzenia pojazdów. Właściciele firm, które posiadają duże floty, widzą dzięki temu czy pracownicy dobrze wykonują swoją pracę i nie wykorzystują samochodów do prywatnych celów. Ale nie tylko – wiedzą to także osoby prywatne. Montaż lokalizatora GPS jest nieoceniony w przypadku kradzieży auta, motocykla, a nawet roweru.

Śledzenie GPS to rozwiązanie, po które sięgają też posiadacze zwierząt. Zwłaszcza tych, które lubią chodzić własnymi ścieżkami i potrafią wymknąć się z domostwa. Dzięki lokalizatorowi ulokowanemu w obroży bardzo łatwo dotrzemy do puchatego uciekiniera.

Jak wybrać i wykryć lokalizator GPS?

Wybór lokalizatorów GPS jest bardzo bogaty, ale jak w przypadku każdego produktu, trzeba wiedzieć, na jaki się zdecydować. Przede wszystkim powinien być niewielkich rozmiarów, być w stanie przesyłać dane z dużą częstotliwością oraz mieć odporność na działanie czynników zewnętrznych. Najprostsze zaczynają się od ok. 100 zł, ale jeśli chcemy mieć pewność, że urządzenie posłuży dłuższy czas, trzeba liczyć się z kilkukrotnie wyższą ceną.

Jednak co, kiedy chcemy sprawdzić, czy ktoś nas śledzi, ale sobie tego nie życzymy? Wykrycie lokalizatora GPS nie należy do najłatwiejszych z powodu skomplikowanego sposobu ich pracy. Wykrywanie wymaga profesjonalnego sprzętu, który będzie w stanie znaleźć konkretny nadajnik.

profesjonalnego sprzętu, który będzie w stanie wykryć konkretny nadajnik.