608 zł - tyle w styczniu 2019 roku wyniosła średnia cena OC dla kierowcy z Podkarpacia. To o 341 zł mniej od ogólnopolskiej średniej. Co zrobić, by zapłacić za polisę równie mało, co mieszkańcy Rzeszowa, Jasła i Stalowej Woli?
Zakres obowiązkowego OC określa prawo. Jest on więc identyczny dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. W parze z takim samym zakresem nie idą jednak stawki. Różnice w cenach OC dla tego samego kierowcy mogą wynosić kilkaset, z nawet kilka tysięcy złotych!

Skąd wynikają różnice w cenach OC?

Podstawą wyliczenia stawki OC jest ocena ryzyka, które towarzyszy zawarciu umowy z konkretnym kierowcą. Im bardziej „ryzykowny” i „wypadkowy” klient, tym wyższa cena polisy. Każdy ubezpieczyciel stosuje jednak inny system kalkulacji, w odmienny sposób oceniając poszczególne parametry. Fakt, że towarzystwo A przyzna młodemu kierowcy aż 20% zwyżki za wiek nie oznacza wcale, że towarzystwa B i C zrobią dokładnie tak samo. Choć takie realia wiążą się z pewnym ryzykiem (jeśli nie porównam dostępnych na rynku ofert, mogę słono przepłacić), niosą ze sobą także szansę, na znalezienie naprawdę taniego OC.

Jak obniżyć cenę polisy nawet o 40%?

Aby zapłacić za OC jak najmniej, warto działać dwutorowo. Po pierwsze - poprawić swój obraz w oczach ubezpieczycieli, po drugie - dokładnie porównać dostępne na rynku oferty.

Jak poprawić swój obraz w oczach ubezpieczycieli?

- Jesteś młodym kierowcą i masz prawo jazdy krócej niż 3 lata? Z uwagi na podwyższone ryzyko wypadku, takie osoby płacą najwyższe na rynku stawki OC. Skutecznym sposobem, aby je obniżyć, może być współwłasność. Jeśli uczynisz współwłaścicielem pojazdu doświadczonego kierowcę z wysokimi zniżkami, kalkulując stawkę OC ubezpieczyciel weźmie je pod uwagę. Wysoki upust zneutralizuje Twoje zwyżki, a polisa będzie tańsza nawet o 40%.
- W ciągu ostatnich 2 lat spowodowałeś wypadek lub kolizję? Historia szkodowości to jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na stawkę OC. Choć niektórzy ubezpieczyciele weryfikują ją nawet do 10 lat wstecz, dla większości kluczowe są ostatnie 2 lata. Jeśli Twoja historia szkodowości nie jest wzorcowa, sprawdź, które towarzystwo przychylnie traktuje kolizyjnych kierowców. Podobnie jak sposób kalkulacji stawki OC, tak samo wyliczanie zniżek i zwyżek w każdym z nich wygląda odmiennie. Z powodu podwyższonej szkodowości Twój ubezpieczyciel chce zwiększyć cenę polisy aż o 300 zł? Tak duża podwyżka nie musi być regułą także w innych towarzystwach.
- Planujesz zmianę auta? Rozważ zakup lubianego przez ubezpieczycieli modelu. W styczniu 2019 roku najniższe składki OC płacili właściciele pojazdów marki Dacia (655 zł) Suzuki (673 zł) i Kia (719 zł). Użytkowane przede wszystkim przez osoby pozostające w związkach małżeńskich, nie sprzyjają brawurze i rozwijaniu imponujących prędkości. Przeznaczone do jazdy po mieście są wyjątkowo przychylne dla portfela kierowców. Nie tylko z powodu tanich części zamiennych i niskiego spalanie, ale również atrakcyjnej stawki OC.
- Rozważasz montaż instalacji LPG? Statystyki pokazują, że właściciele aut na gaz płacą za OC więcej niż ich koledzy użytkujący diesle i pojazdy na benzynę Dlaczego? Takie samochodu wybierają zazwyczaj kierowcy, którzy jeżdżą naprawdę dużo. A dłuższe dystanse to zwiększone ryzyko wypadku.
- Jeździsz motocyklem lub skuterem? Polisa OC jest przypisana nie do pojazdu, lecz do właściciela. Jeśli bezszkodowo użytkujesz jednoślad, istnieje duża szansa, że ubezpieczyciel przeniesie zniżki na OC auta.

Jak szybko i precyzyjnie porównać dostępne na rynku oferty?

Kluczem do znalezienia najtańszej na rynku polisy są nie tylko sprytne zabiegi, ale także, a może nawet przede wszystkim, porównanie propozycji wielu towarzystw. Porównując dostępne na rynku oferty, zyskasz wymaganą prawem ochronę, nie przepłacając. Najlepszym sposobem, by precyzyjnie, szybko i bezwysiłkowo porównać ceny polis jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, dostępnej pod adresem https://porownywarka-oc-ac.pl/. Po wpisaniu w pola formularza podstawowych informacje na temat kierowcy i pojazdu otrzymasz kilkanaście zróżnicowanych ofert. Porównywarka wskaże również, który ubezpieczyciel dorzuci do OC darmową Zieloną Kartę i pakiet assistance. Jeśli któraś z propozycji spełni Twoje oczekiwania, zawrzesz umowę i opłacisz składkę. Szybko, wygodnie, bez wychodzenia z domu.