Łóżeczko jest dla niemowlaka niemal całym światem przez większą część dnia, dlatego musi zapewniać mu komfort i bezpieczeństwo. Atrakcyjny design nie może odgrywać kluczowej roli, ale nie znaczy to, że można zupełnie pominąć estetykę. Łóżeczko jest niezbędnym elementem wyposażenia – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Różne warianty dziecięcych łóżeczek

Łóżeczko musi spełniać warunki zapewniające dziecku wszystko, co najlepsze, ale powinno również ułatwiać opiekę rodzicom. Z tego względu musi być komfortowe i bezpieczne, a ponadto funkcjonalne. Ułatwienie stanowi opuszczany bok i wyjmowane szczebelki, dzięki którym łóżeczko może służyć maluszkowi, gdy już wyrośnie z wieku niemowlęcego. Aby rodzice w każdej chwili mieli dostęp do niezbędnych rzeczy, dobrym pomysłem jest łóżeczko dla niemowlaka z szufladą. W szufladzie można schować pieluszki, butelki, grzechotki albo podstawowe ubranka, co ułatwi przewijanie, karmienie lub układanie do snu pociechy. Funkcjonalne rozwiązanie stanowi również łóżeczko dla niemowlaka z przewijakiem. Nie trzeba wówczas kupować osobno przewijaka i zyskuje się pewność, że będzie idealnie dopasowany do łóżeczka, dzięki czemu dziecko będzie bezpieczne podczas zmiany pieluszki. Łóżeczka są dostępne w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach. Dużą popularnością cieszą się wersje o wymiarach 120 x 60 cm i 140 x 70 cm. Mniejsze łóżeczka są odpowiednie do około drugiego roku życia, ale jeżeli chcemy, aby to samo łóżeczko służyło potem nawet przedszkolakowi warto wybrać większe, które można przekształcić w tapczanik z barierką.

Normy, jakie powinno spełniać łóżeczko

Mogłoby się wydawać oczywiste, że łóżeczko i inne meble dla dzieci muszą być najwyższej jakości, ale nadal zdarzają się sytuacje, gdy producenci nie dbają o istotne szczegóły. Z tego powodu należy sprawdzać, czy są opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Łóżeczka turystyczne, szczebelkowe, a także z opuszczanym bokiem muszą spełniać restrykcyjne warunki europejskich norm: PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001. Certyfikat gwarantuje bezpieczeństwo. Wybierając łóżeczko dla niemowlaka z oferty PINIO, można mieć pewność, że spełnia odpowiednie normy.

Szczebelki - na co zwrócić uwagę, aby nie stwarzały zagrożenia?

Przy zakupie łóżeczka trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących szczebelków. Komfortowe rozwiązanie stanowią szczebelki wyjmowane, ale szczególnie istotny jest ich rozstaw, który powinien wynosić maksymalnie 6 cm. Większy rozstaw może być przyczyną utknięcia główki dziecka między szczebelkami. Wyjmowane szczebelki zapewniają chodzącemu maluszkowi bezpieczeństwo, ponieważ możne je usunąć, aby dziecko swobodnie wychodziło z łóżeczka bez podejmowania prób wyjścia górą.

Wzornictwo i kolorystyka

Meble dla dzieci powinny być proste, bez zbędnych dodatków, które mogłyby stwarzać jakiekolwiek zagrożenie. Nieskomplikowane i minimalistyczne formy sprawdzają się najlepiej, ale łóżeczko dla niemowląt nie powinno prezentować się byle jak – istotną rolę odgrywa dobór kolorów. W każdym pokoiku sprawdzi się białe łóżeczko, ale wszelkie pastele zawsze są mile widziane.