Zaczęła się wiosna, a co za tym idzie sezon pylenia niektórych bardzo popularnych drzew. To szczególnie trudny czas dla alergików i astmatyków.
W kwietniu wysokie stężenia pyłków występują w przypadku brzozy, topoli, jesionu czy dębu. Drzewa te występują praktycznie w każdym terenie, w naszej najbliższej okolicy. I są to nie tylko lasy, ale również parki, skwery czy miejsca przy drogach, którymi spacerujemy, czy jeździmy rowerami. Takich miejsc nie brak również w Krośnie czy powiecie krośnieńskim. Jest to trudny okres dla alergików i astmatyków.

Warto wiedzieć, że pyłki wytwarzane przez rośliny stanowią główną przyczynę alergii wziewnych. Są małe i lekkie (ich średnica wynosi od 5 do 200 μm), rozprzestrzeniają się na duże obszary, przedostają do wnętrz budynków i osiadają na odzieży. Na liście czynników drażniących w przypadku alergii są też roztocza kurzu domowego, sierść czy pleść. Wszystko to powoduje katar, suchy kaszel, świszczący oddech, swędzenie i łzawienie oczu oraz bóle głowy i zatok, czyli dolegliwości, które z komfortem życia maja niewiele wspólnego.

Mimo coraz cieplejszych dni, również w naszym regionie są miejsca, gdzie jest problem z czystością powietrza. Przekraczane są na przykład stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Inteligentny system monitoringu powietrza działa między innymi w Krośnie, gdzie w różnych częściach miasta zainstalowano kilkanaście czujników, które w sposób ciągły wykonują pomiar stężenia pyłu PM2,5, pyłu PM10. Czystość powietrza można sprawdzić też na terenie gmin Jedlicze, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Rymanów.

Zanieczyszczenia powietrza są bardzo niebezpieczne dla osób zmagających się z astmą. U znacznej części chorych zanieczyszczenia powietrza stanowią przyczynę występowania ataków astmatycznych. Na liście zagrożeń znajdują się dym tytoniowy, spaliny samochodowe oraz, jak w przypadku alergików, alergeny wziewne.

W okresie intensywnego pylenia oraz przekroczeń norm alergicy i astmatycy poszukują jak najlepszych rozwiązań zmniejszających objawy alergiczne. Są nimi na przykład oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA. Nie wszystkie bowiem filtry obecne w oczyszczaczach są w stanie usuwać alergeny. Filtr HEPA doskonale radzi sobie z wychwytywaniem cząsteczek stałych nawet kilkaset razy mniejszych od średnicy ludzkiego włosa (którego średnica wynosi od 40 do 80 μm). W rezultacie oczyszcza powietrze z bardzo drobnego kurzu, co odgrywa istotną rolę w przypadku alergii na roztocza, a także z pyłków roślinnych, sierści i zarodników pleśni.

W przypadku astmy oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA to za mało, ponieważ potrzebna jest jeszcze technologia skuteczna w walce z zanieczyszczeniami gazowymi. Z zadaniem tym świetnie radzi sobie filtr zbudowany z węgla aktywnego, który zatrzymuje szkodliwe gazy, a oprócz tego neutralizuje brzydkie zapachy.
Oczyszczacze z takimi filtrami oferuje sklep internatowy homespot, autoryzowany dystrybutor wielu cenionych marek oczyszczaczy powietrza. Od wielu lat pracownicy sklepu dobierają najlepsze oczyszczacze dla swoich Klientów. Ze szczegółową ofertą oczyszczaczy powietrza oraz wieloma praktycznymi informacjami na ich temat można zapoznać się na stronie sklepu internetowego https://homespot.pl.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza dla alergika i astmatyka?
maksymalną powierzchnię pracy - uzależniona jest ona od wydajności oczyszczania, która może być wyrażona poprzez przepływ powietrza albo wskaźnik CADR,

obecność trybu automatycznego - wiele oczyszczaczy wyposażonych jest w czujnik zanieczyszczeń i potrafi samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, co przekłada się na szybkość usuwania alergenów i komfort użytkowania urządzenia,

głośność pracy - w najniższym trybie pracy oczyszczacz powinien emitować hałas niższy niż 40 dB, ponieważ w przeciwnym razie będzie utrudniał sen (w przypadku dużej wrażliwości na hałasy najlepiej wybrać model zdolny do pracy z głośnością do 30 dB),

koszty eksploatacji - składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów i wartość prądu zużywanego przez oczyszczacz.