Nie ma najmniejszej wątpliwości, że matematyka bankowa wydaje się skomplikowaną czynnością. Na szczęście dostępny jest kalkulator kredytowy online. Jak obliczyć ile wyniesie rata kredytu i jakie informacje będą potrzebne?

Co składa się na ratę kredytu?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Pozwala sfinansować zaplanowane wydatki np. remont, wakacyjny wyjazd, ale i nagłe takie jak kosztowna naprawa samochodu czy zakup sprzętu AGD. Jednak suma, jaką należy oddać jest wyższa od tej, która pożyczamy. Dzieje się tak, ponieważ rata kredytu składa się z kilku czynników, które wpływają na obliczenie raty kredytu. Należy do nich:

- Rodzaj rat - do wyboru są raty malejące oraz raty stałe,
- ilość rat - obowiązuje zasada, że im więcej jest rat, tym pojedyncza rata jest niższa,
- Kwota kredytu - stanowi główny parametr wysokości raty kredytu,
- Prowizja - a dokładnie jej wysokość oraz sposób regulowania. Prowizja stanowi opłatę, która pobierają instytucje bankowe w zamian za pożyczenie pieniędzy. Jej wysokość wynosi zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu procent,
- Ubezpieczenie - niektóre oferty kredytu wymaga ubezpieczeni, które zapewnia kredytobiorcom ochronę przed różnymi sytuacjami np. utratą pracy.
- Oprocentowanie - to jeden z głównych kosztów kredytu.
Bank powinien przedstawić Ci symulację kredytu, wskazując wysokość rat. Ale możesz zrobić to samemu. Pomoże Ci w tym kalkulator kredytowy online

Jak obliczyć ile wyniesie rata kredytu?

Wysokość raty oblizana jest przez instytucje bankowej, bowiem należy to do jej obowiązków. Istnieje jednak możliwość oszacowania wysokości raty za pomocą narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy online. Znajdziesz je w internecie. Kalkulator kredytowy online pozwala Ci wyliczyć orientacyjną ratę kredyt. Zanim jednak z niego skorzystasz, musisz posiadać następujące informacje, niezbędne do oszacowania wysokości rat:

- oprocentowanie,
- sumę, która chcesz pożyczyć,
- okres spłaty kredytu.
Ważnym czynnikiem jest oprocentowanie, bowiem istnieją jego dwa rodzaje. Pierwsze z nich to oprocentowanie stałe, które umożliwia poznanie wysokości rat już w momencie zaciągnięcia zobowiązania. Przez cały okres kredytowania rata jest stała i nie zmienia się. Ten rodzaj jest najczęściej spotykany przy kredytach na krótki okres. Drugi rodzaj to oprocentowanie zmienne. Jego wartość zależna jest od stóp procentowych, które ustala Narodowy Bank Polski. Zasady zmian wysokości oprocentowania są dostępne w umowie oaz formularzu informacyjnym. Ale jest jeszcze inny sposób. Po prostu oblicz ratę kredytu na stronie https://www.splatachwilowek.pl/kalkulator-kredytowy/

Kalkulator kredytowy online - czy warto?

Na rynku istnieje szeroka oferta kredytów. Jednak model ich spłaty wygląda bardzo podobnie. Niezależnie od wyboru rodzaju kredytu, czy to gotówkowy, czy hipoteczny, kalkulator kredytowy online pozwoli Ci obliczyć szacunkową kwotę raty. Tym samym decyzja o zaciągnięciu zobowiązania będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejsza. Ponadto, szacunkowa kwota pokaże Ci, jakiej wysokości będzie rata. Dzięki temu możesz stworzyć harmonogram spłat i dobrze zarządzać budżetem domowym, aby go nie nadwyrężyć i terminowo dokonywać wpłat.