Mieszkańcy Chorkówki i Leśniówki uczcili pamięć ofiar epidemii cholery jaka nawiedziła wsie w XIX wieku.
XIX wiek był szczególnie tragiczny dla mieszkańców Chorkówki i Leśniówki. W roku 1831 oraz 1851 i 1853 wsie nawiedziły epidemie cholery, które zdziesiątkowały mieszkańców. Zmarłych chowano poza cmentarzami z daleka od zabudowań aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Na cmentarz choleryczny wybrano miejsce na skraju lasu, na pograniczu dwóch miejscowości, nieopodal drogi.

Dzięki staraniom lokalnej społeczności i przekazów najstarszych mieszkańców udało się zlokalizować to miejsce. Do tej pory zapomniane. Teren został uporządkowany, postawiono krzyż i tablicę informacyjną.

tablica informacyjna na cmentarzu cholerycznym w Chorkówce

W sobotę 2 listopada w miejscu dawnego pochówku miała odbyć się uroczysta msza święta, przybyło kilkadziesiąt osób. Jednak z uwagi na bardzo silny wiatr została przełożona na inny termin. Odmówiono modlitwę a ks. proboszcz poświęcił miejsce.

~Dlugi

04-11-2019 18:15 25 91

Memento mori - choleryczny w Łężanach jest tu -> goo.gl/maps/S279xXDeAz2dviQp7
Odpowiedz

~Memento mori

03-11-2019 20:35 28 98

Mogę prosić o podanie bliższej lokalizacji tego cmentarza "Na granicy Krosna i Łężan nieopodal skrzyżowania drogi z torem kolejowym (przejazdu kolejowego) w stronę stacji Targowiska" ?

Odpowiedz

~stella veritas

03-11-2019 15:49 34 91

Na granicy Krosna i Łężan nieopodal skrzyżowania drogi z torem kolejowym (przejazdu kolejowego) w stronę stacji Targowiska też jest Cmentarz choleryczny.
Ciekawostka na cmentarzud przy katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim, jedna z inskrypcji na pomniku głosi: Tu leży żona … Umarła cholera 1788
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.